Rowery szosowe – jak wybrać?
Rower szosowy najczęściej kojarzą nam się z profesjonalnym kolarstwem, choć coraz częściej używane są także przez amatorów. Jakie cechy posiadają rowery szosowe i o czym należy pamiętać, wybierając idealny rower szosowy dla siebie?
Rower szosowy – jakie ma cechy charakterystyczne?
Rowery szosowe to idealne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają długie dystanse po asfaltowych, gładkich drogach. Co więcej, to właśnie szosówki są uważane za najbardziej stylowe spośród wszystkich rodzajów rowerów. Na rowerze szosowym o wiele łatwiej jest rozwijać duże prędkości, co ma ścisły związek z bardzo niską wagą samego roweru. Rower szosowy jest wykonany z lekkich stopów aluminium bądź z ultralekkiego carbonu. To sprawia, że typowa szosówka waży zaledwie 6 do 10 kg, a nawet mniej, jeśli pod uwagę bierzemy najdroższe modele. Rowery szosowe posiadają także wyjątkowo duże i cienkie koła, a do tego gładkie opony, dzięki czemu rozwinięcie dużych prędkości jest naprawdę łatwe. Tym, co jest charakterystyczne dla rowerów szosowych jest pozycja kolarza podczas jazdy. Konstrukcja roweru wymusza pozycję aerodynamiczną, która przeciwstawia się oporom powietrza. To sprawia, że rower łatwiej się rozpędza.
Rowery szosowe Kross
Rowery szosowe Kross są nastawione na prawdziwy sport. Sprawdzają się na długich trasach, nadają się także do wyścigów i maratonów kolarskich. są bardzo lekkie, a do tego sztywne i wytrzymałe. Pozwalają na bardzo szybkie rozwijanie wysokich prędkości i łatwe ich utrzymanie. Lekka konstrukcja i wymuszenie aerodynamicznej postawy podczas jazdy niweluje wszelkie opory powietrza, których można uniknąć. Jazda na takim rowerze jest bardzo komfortowa i łatwa, a osiągnięcie wysokiej prędkości odbywa się wręcz błyskawicznie.
Rodzaje rowerów szosowych
Rowery szosowe występują w kilku charakterystycznych rodzajach. Pierwszym z nich są tzw. rowery przełajowe, służące stricte do ścigania się. Kolarstwo szosowe to nie tylko szybkie poruszanie się po mieście – do tego służą klasyczne szosówki- ale także wyścigi i maratony, do których rowery przełajowe nadają się najlepiej. Innym rodzajem szosówek są rowery gravel. Służą one przede wszystkim do treningów dzięki geometrii zbliżonej do tej z bardziej rekreacyjnych typów szosówek. Nadaje się zarówno do jazdy po asfalcie, jak i jazdy bardziej terenowej, np. po lesie, ma więc zastosowanie bardzo uniwersalne. Przyda się osobie, która lubi wycieczki w mieście, jaki i poza nim. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów rowerów szosowych dostępnych w ofertach sklepów.
Rower szosowy damski – jak wybrać?
Wiele zależy od tego, jaki typ kolarstwa najbardziej nam odpowiada. Do wyścigów i typowo sportowych zastosowań doskonale sprawdza się rower przełajowy. Jeśli uwielbiasz wycieczki zarówno po mieście, jak i poza miasto, postaw na wielofunkcyjny gravel o bardzo szerokim zastosowaniu. Jeśli natomiast Rower służy Ci przede wszystkim do szybkiego poruszania się po mieście, być może najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie klasyczny rower szosowy, z cienkimi kołami i gładkimi oponami, idealnymi do jazdy po asfalcie. Pamiętaj, by wielkość roweru dobierać do długości nóg. Nie warto opierać się na możliwości regulacji wysokości siodełka. Wielkość roweru powinna być odpowiednio dobrana do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać. Poza tym, podczas jazdy musisz przybrać odpowiednią pozycję, by pokonać opór powietrza i móc rozwinąć większe prędkości. To dlatego dobór wielkości roweru do wzrostu jest tak bardzo istotny.
Doskonałe rowery gravel – na co jeszcze zwracać uwagę?
Wybór odpowiedniego roweru szosowego nie jest łatwy. W sieci dostępne są specjalne kalkulatory, które pozwalają na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy roweru. Trzeba wybrać także materiał, z jakiego wykonana jest rama. Najpopularniejsze jest aluminium i carbon. Carbon, czyli włókno węglowe, cechuje się niższą wagą, ale jednocześnie także mniejszą odpornością i wytrzymałością. Doskonale tłumi drgania i bardzo stylowo wygląda. Aluminium natomiast jest tańsze, co często przeważa w czynnikach wyboru. Kolejna ważną decyzją jest wybór hamulców. Popularne są hamulce tarczowe, które najlepiej sprawdzają się w jeździe terenowej. Szczególnie polecane są hamulce hydrauliczne. Elementem, który także ma znaczenie są pedały. Mogą mieć formę platformową bądź zatrzaskową, przy czym forma zatrzaskowa wymaga już nieco wprawy i doświadczenia w użytkowaniu.
Jeżeli kupujesz swój pierwszy rower szosowy, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki wybrać. Oczywiście, najlepiej byłoby kupić najlepszy rower, na jaki nas stać. Każdy komponent i jego jakość ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach. Polskie rowery szosowe cieszą się naprawdę dużą popularnością, a do tego często niższą ceną niż podobne modele zagranicznych marek. Oznacza to, że często po prostu zupełnie nie warto przepłacać i lepiej postawić na nasz rodzimy rynek. Można na tym sporo zaoszczędzić, a przy tym kupić sprzęt, który naprawdę będzie spełniał swoje zadanie idealnie.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera