KrajRegionWiadomość dnia

Pisanki na Wielkanoc? Tak, ale nie z jajek „trójek”!

Okres Świąt Wielkanocnych to czas wzmożonej konsumpcji jaj. Klub Gaja apeluje do konsumentów, by kupując jajka pomyśleli o dobrostanie zwierząt.

 

 

Strajk nauczycieli: MATURA w tym roku ZAGROŻONA? TOP 5 Silesia Flesz

 

Pisanki na Wielkanoc? Tak, ale nie z jajek "trójek"!
Pisanki na Wielkanoc? Tak, ale nie z jajek „trójek”!

Dzięki systemowi oznaczania jaj możemy poznać pochodzenie jaj. Nadrukowane na nich numery – 1 (chów ekologiczny) i 2 (chów wolnowybiegowy) oznaczają, że zniosły je kury, których naturalne zachowania zostały poszanowane. Jajka z tych hodowli są droższe, ale warto zapłacić wyższą cenę oszczędzając tym zwierzętom cierpienia.

Zachęcamy do niekupowania jajek z numerem 3, czyli pochodzących od kur z hodowli klatkowej! – czytamy w  komunikacie Klubu Gaja.

Kura jest jednym z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w przemyśle. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce (z 2016 r.) w chowie przemysłowym (powyżej 350 sztuk) utrzymywanych było blisko 43 miliony kur niosek, w tym ponad 38 milionów w systemie klatkowym. Polska jest jednym z czołowych producentów jaj w Europie. Dane Komisji Europejskiej za 2016 r. potwierdzają, że zajmujemy trzecie miejsce, po Wielkiej Brytanii i Francji. Produkujemy około 10 miliardów jaj rocznie.

Pisanki na Wielkanoc? Tak, ale nie z jajek "trójek"!
Pisanki na Wielkanoc? Tak, ale nie z jajek „trójek”!

Dokonując wyboru w sklepie możemy polepszyć los zwierząt. To proste. – Nie kupujmy jajek od nieszczęśliwych kur oznaczonych  numerem 3 i 2! Jajka „trójki” z systemu klatkowego pochodzą od kur, które nigdy nie wychodzą z klatki na zewnątrz, są stłoczone, okaleczone, zwykle mają obcięty dziób oraz pazurki i nie mogą zaspokajać naturalnych potrzeb. Nie mogą grzebać w piasku ani wygrzewać się na słońcu. Jaja z numerem 2 pochodzą z hodowli ściółkowej, gdzie kury trzymane są w zamkniętych budynkach produkcyjnych. Mogą przemieszczać się w zatłoczonych halach i zaspokajać niektóre naturalne potrzeby, ale nie mają dostępu do czystego powietrza, wciąż nie widzą słońca i zieleni – czytamy w  komunikacie Klubu Gaja.

Klub Gaja zachęca do zakupów jajek z numerem 0 – pochodzących z chowu ekologicznego i z numerem 1 – z wolnego wybiegu. Kury hodowane w ten sposób mają zapewniony dobrostan, ich naturalne zachowania zostały poszanowane.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close