KrajRegionWiadomość dnia

3. rocznica Katastrofy Smoleńskiej – Katowice, Będzin, Częstochowa, Warszawa [Obchody, wydarzenia, program]

Jedną z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu była śląska posłanka i wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek. Kwiaty na jej grobie na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza w Katowicach złoży dzisiaj wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk a także prezydent Katowic, Piotr Uszok. Wicewojewoda śląski Andrzej Pilot weźmie udział w uroczystości upamiętniającej 3.rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w Częstochowie. Tu oficjele złożą kwiaty na grobie śp. Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na Cmentarzu Kule. Dalsze obchody odbędą się na Placu Katyńskim.

Wicewojewoda śląski Piotr Spyra złoży kwiaty na grobie śp. posła Grzegorza Dolniaka na cmentarzu przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie. O rocznicy pamiętają także członkowie Zarządu województwa śląskiego. Marszałek Mirosław Sekuła złoży kwiaty na grobie śp. senator Krystyny Bochenek w Katowicach. O tej samej porze na cmentarzu Kule w Częstochowie wicemarszałek Mariusz Kleszczewski odda hołd śp. Januszowi Kochanowskiemu, byłemu Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

O 18.00 w kościele garnizonowym w Katowicach zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Wezmą w niej udział min. regionalni działacze Prawa i Sprawiedliwości. Po mszy zaplanowano przejście pod pomnik katyński. W Mysłowicach o 17.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. Św. Krzyża. Wezmą w niej udział członkowie Rodziny Radia Maryja, Klubu Gazety Polskiej oraz związkowcy. Na 18.00 zaplanowano przemarsz z flagami i zniczami pod obelisk na pl. Wolności, koło Urzędu Miejskiego w Mysłowicach.  W Zabrzu kombatanci, władze miasta i samorządowcy oddadzą hołd ofiarom katastrofy składając kwiaty i zapalając znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii w Parku Dubiela.

W Warszawie w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej zaplanowano liczne wiece i przemarsze. Weźmie w nich udział – zdaniem organizatorów – kilkadziesiąt tysięcy osób. O godzinie 14.00 rusza marsz organizowanych przez Solidarnych 2010. Uczestnicy z Placu Trzech Krzyży przejdą Nowym Światem do Krakowskiego Przedmieścia pod Pałac Prezydencki. Marsz ma trwać około 3 godzin. O 19.00 w Archikatedrze św. Jana odprawiona zostanie msza. Po niej nastąpi przemarsz pod Pałac Prezydencki. Tam zaplanowane są przemówienia a po nich – ok. 21.30 uczestnicy marszu przejdą pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Marsza ma zakończyć się około 24.00.

Uroczystości w środę 10 kwietnia odbędą się także w Smoleńsku. Polska delegacja wyruszyła już na oficjalne uroczystości we wtorek 9 kwietnia. Pod obeliskiem upamiętniającym tragedię polska delegacja złoży kwiaty i zapali znicze. W skład delegacji wchodzą między innymi szef resortu obrony Tadeusz Siemoniak, szef KPRM Jacek Cichocki, wiceminister MSW Stanisław Rakoczy oraz marszałek sejmu Cezary Grabarczyk.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close