Kraj

Amerykańscy żołnierze w Polsce

SOFA została podpisana w grudniu ubiegłego roku po ponad 15 miesiącach skomplikowanych negocjacji. Jednym z najtrudniejszych elementów umowy była między innymi jurysdykcja. W końcu udało się nam ustalić, ze jeśli żołnierz amerykański popełni przestępstwo w Polsce, w pierwszej kolejności będzie odpowiadał przed naszym sądem. Minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział, że umowa powinna wejść w życie jak najszybciej. Aby to sie stało, musi ją ratyfikować prezydent.

SOFA daje podstawy prawne do tego, żeby w naszym kraju już niedługo – jak twierdzą politycy partii rządzącej – pojawiła się bateria rakiet Patriot. Prawdopodobnie stanie się to w połowie roku.

Bogdan Klich dodał, że reakcje Rosji w stosunku do umowy są zbyt nerwowe. Minister przypomniał, że bateria rakiet Patriot jest systemem obronnym i nie może zostać przekształcona w broń ofensywną.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close