KrajRegionWiadomość dnia

Barbórka …3 grudnia? W Warszawie to możliwe! Górnicze święto w Pałacu Prezydenckim nie wszystkim się podoba [Zdjęcia]

Rok 2011, Jastrzębie Zdrój, po oficjalnych uroczystościach skromny obiad w rodzinnym domu państwa Króliczków. -Przede wszystkim życzyłem górnikom żeby mogli w dalszym ciągu spokojnie i względnie choćby bezpiecznie, bo wiadomo, że to niebezpieczny zawód pracować, no i oczywiście Szczęść Boże, bo tak się mówi tu – mówił w Barbórkę 2011 roku Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Rok 2012. Również Jastrzębie Zdrój. Tym razem w tradycyjnym stylu z odznaczeniami i przemówieniami. -Śląsk i górnictwo to także symbol zjawiska niesłychanie ważnego. Umiejętności wiązania w jedność tego koniecznego, tego ważnego dla każdego człowieka poczucia swojskości – mówił w 2012 roku podczas uroczystości barbórkowych Bronisław Komorowski, prezydent RP wypowiedź z 04.12.2012.

Rok 2013. By wzmocnić poczucie swojskości, Prezydent RP tym razem postanowił zorganizować Barbórkę u siebie. -Chcę bardzo aby ten zwyczaj obecności Śląska w Warszawie stał się zwyczajem regularnie powtarzanym. Tak, aby cała Polska mogła widzieć Śląsk z jego dorobkiem, także z jego problemami – mówił podczas barbórkowych obchodów w Pałacu Prezydenckim 3 grudnia Bronisław Komorowski, Prezydent RP. I takim to sposobem Śląsk ruszył na Barbórkę do stolicy. Na czele delegacji: marszałek województwa, wojewoda, oraz arcybiskup. Górników również trzeba było dowieźć, bo w mieście stołecznym tak jak i kopalni trudno się doszukać. -Pomysł pana prezydenta według mnie bardzo sympatyczny i bardzo trafiona inicjatywa. Będzie kontynuowana przez państwa? -Na  pewno będziemy tutaj przyjeżdżać, jeśli będziemy zapraszani – mówi Mirosław Laskowski, Zakłady Górnicze Rudna w Polkowicach.

W ślad za oficjelami w delegacje ruszyła również reszta barbórkowej tradycji. I tak: w Warszawie podczas Barbórki u Prezydenta, była orkiestra i śląskie dania też były. Jedyne czego zabrakło, to akceptacji na Śląsku znowelizowanej tradycji barbórkowych obchodów. -Przez dziesięciolecia tak na prawdę największe korzyści z eksploatacji, często rabunkowej eksploatacji węgla kamiennego na Górnym Śląsku czerpała Warszawa, władza centralna, która później po uważaniu te środki dzieliła – mówi Jerzy Gorzelik, RAŚ. Raz do roku jednak na Śląsk Warszawa zwykle 4 grudnia tłumnie zjeżdżała, by za ciężką pracę górnikom osobiście podziękować. -Szczęść Boże, niech żyje nam górniczy stan! – mówił podczas jednej z barbórkowych akademii Bronisław Komorowski. I choć nowa tradycja na Śląsku raczej się nie przyjmie, to zdaniem ekspertów miejsce uroczystości to temat zastępczy. -To, gdzie jest Barbórka, to tak na prawdę w ogóle nie jest istotne, górnicy chcą stabilnej i pewnej pracy, docenionej odpowiednio i odpowiednio wycenionej i chcę, żeby to górnictwo było istotne, bo górnictwo stanowi o sile całej polskiej gospodarki – uważa Jerzy Dudała, publicysta ekonomiczny. Gospodarki, która z tradycyjnie zasilanej węglem powoli podobnie jak sposób obchodzenia górniczego święta, od tradycji zaczyna odchodzić.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close