RegionWiadomość dnia

Będą odkrycia rodem z Indiana Jones? W Rudzie Śląskiej ruszyły prace archeologiczne [ZDJĘCIA]

Kolejne prace archeologiczne ruszyły na średniowiecznym gródku stożkowym w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Osoby zainteresowane tym miejscem i wykopaliskami już za tydzień będą mogły je zwiedzić wraz z przewodnikiem. Zbiórkę zaplanowano na godzinę 16.00 przy kościele p.w. św. Barbary w Rudzie Śląskiej – Bykowinie. Współorganizatorem badań jest Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca, które od kilku lat opiekuje się zabytkiem.

 

 

– Niestety, na temat zabytku więcej jest pytań niż odpowiedzi – mówi Przemysław Noparlik z Genius Loci. -Dlatego postanowiono kontynuować badania, rozpoczęte w lipcu ubiegłego roku – dodaje. Dotychczasowe badania archeologiczne potwierdziły, że kopiec nad rzeką Kochłówką w pobliżu oczyszczalni ścieków „Barbara” to dawna drewniana warownia, funkcjonująca między początkiem XIV a połową XV wieku. Świadczą o tym głównie znaleziska, w tym bardzo liczne fragmenty średniowiecznej ceramiki. Nieznana jest niestety dawna funkcja gródka, gdyż nie zachowały się żadne źródła pisane, mogące tę zagadkę rozwiązać. Nie ma natomiast wątpliwości, że w najwyższym punkcie kopca stała drewniana wieża, a całość była otoczona palisadą.

 

 

W 2013 r. zespół pod kierunkiem Dariusza Goińskiego odnalazł w niewielkim wykopie sondażowym na dnie fosy resztki drewnianych konstrukcji, być może mostu, prowadzącego do warowni. W tym roku założono duży wykop (10 x 10 m) wokół odkrytych poprzednio reliktów. Archeolodzy liczą, że uda się potwierdzić jaką funkcję pełniły. Podczas dnia otwartego, który został zaplanowany na 23 lipca, każdy zainteresowany będzie mógł zwiedzić wykopaliska i poznać wstępne wyniki tegorocznych prac. Będzie również okazja do spotkania z archeologiem, Dariuszem Goińskim. -Serdecznie zapraszam wszystkich na to wydarzenie – mówi Przemysław Noparlik. -Ruda Śląska to nie tylko zabytki przemysłowe. Nasza historia sięga średniowiecza i warto zadbać również o spuściznę tego okresu  – podkreśla.

 

 

Stowarzyszenie Geniusz Loci – Duch Miejsca, poza działalnością naukową (prace archeologiczne, publikacje), prowadzi szeroką akcję, mająca zmienić poziom wiedzy o tym zabytku wśród mieszkańców miasta. W tym celu organizowane są akcje sprzątania, lekcje w plenerze, wycieczki, a w ubiegłym roku ustawiono tablice informacyjne przy gródku. We wrześniu 2013 roku pod kopiec zawitali rycerze, którzy odtworzyli warunki życia w późnym średniowieczu w założonym przez siebie obozie. Druga edycja imprezy „In memoriam castri -Ku pamięci grodu” odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close