KrajKultura i rozrywkaRegion

Bezpieczne mocowanie paneli fotowoltaicznych – rodzaje elementów montażowych

Jakie wymagania należy spełnić, aby mocowanie paneli fotowoltaicznych było bezpieczne? Które rodzaje elementów montażowych to zapewniają?

 

Nierdzewność

Instalacje fotowoltaiczne projektowane i budowane są zgodnie z zasadą „uruchomić i zapomnieć o istnieniu na ćwierć wieku”. Na taki okres gwarantowane jest poprawne działanie podzespołów elektronicznych. Trwałością muszą im dorównać elementy mechaniczne. Dlatego konieczne jest używanie podzespołów konstrukcyjnych wykonanych ze stali nierdzewnej. Swoje właściwości zawdzięcza ona dodatkowi chromu. Zarysowanie powierzchni nie powoduje powstania ogniska korozji.

Atesty

Przez ćwierć wieku elementy montażowe poddane będą działaniu wysokich temperatur w lecie, mrozu w zimie oraz silnych wiatrów działających na powierzchnie paneli. Aby instalacja była wizytówką firmy wykonującej, montaż musi w tym okresie działać bezawaryjnie. Prawdopodobieństwo takiego stanu rzeczy zwiększa używanie elementów atestowanych.

Śruby dwugwintowe

Mocowanie paneli fotowoltaicznych wykonywane jest bardzo często na powierzchni dachu. Do tego celu można wykorzystać śruby dwugwintowe. Pozwalają one na wkręcenie w drewno krokwi częścią przypominającą wkręt do drewna. Od strony zakończonej gwintem metrycznym można zamocować stelaż. Dwugwinty  dostarczane są w zestawach zawierających komplet nakrętek, podkładek i uszczelkę. Przeznaczone są one do montażu na dachu. Same śruby dwugwintowe wykorzystać można np. do montażu podwieszanych korytek kablowych.

Nakrętki kołnierzowe

Mocowanie paneli fotowoltaicznych powinno przenieść siły wynikające z oddziaływania wiatru na powierzchnie paneli. Nie może jednak uszkodzić materiałów, z których wykonany jest stelaż. Pogodzenie tych sprzeczności umożliwiają nakrętki kołnierzowe. Mają one szerszą w porównaniu z zwykłymi nakrętkami powierzchnię styku z podłożem. Dostępne są również nakrętki kołnierzowe z radełkowaną powierzchnią. Utrudnia ona obrót nakrętki.

Wpusty przesuwne

Stelaż wykonany jest z profilu montażowego PV 40×40. Ma on w sobie kanały. Pełne wykorzystanie możliwości, które daje profil jest możliwe, gdy zastosowane zostaną przystosowane do niego elementy montażowe. Wpusty przesuwne przeznaczone są do mocowania śrub M8 w górnym kanale profilu montażowego PV 40×40. W tym samym kanale montowane są także klemy środkowe i końcowe. Z kolei do dolnego kanału mocowane są: uchwyty dachowe, adaptery śrub dwugwintowych.

Adaptery montażowe

Mocowanie paneli fotowoltaicznych powinno być nie tylko bezpieczne, ale i estetyczne. Nie zawsze można wkręcić wszystkie śruby dwugwintowe idealnie w linii prostej. Połać dachowa tak „trzyma” piony i poziomy jak dokładnie wykonana została więźba. Panele są prostokątami i wszelkie odchylenia ich montażu od pionu są natychmiast widoczne.

Aby uprościć i przyspieszyć regulowanie położenia stelażu stosowane są adaptery montażowe. Są to prostokątne płytki. Mają dwa otwory. Okrągły przeznaczony jest do nałożenia na śrubę dwugwintową. Podłużny pozwala na przełożenie śruby i zamocowanie jej tak, aby uzyskać równe ułożenie stelaża.

Uchwyty

Uchwyty (klemy) środkowe i końcowe służą do mocowania paneli słonecznych. Montowane są w czterech miejscach na bokach paneli. Wykonane są z aluminium. Klemy zostają poddane działaniu czynników atmosferycznych, matowione przez ziarna piasku.  Identyczną wytrzymałość, ale znacznie lepszy wygląd wraz z upływem czasu zachowują uchwyty o powierzchni anodowanej.

Śruby z łbem młoteczkowym

Do współpracy z profilami dedykowane są śruby z łbem młoteczkowym. Blokują się one po obróceniu w przetłoczeniu. Gdy zajdzie potrzeba wymontowania jednego panelu nie trzeba demontować innych. Konstrukcja śrub z łbem młoteczkowym pozwala na demontaż wyłącznie wybranego modułu.

Bezpieczne mocowanie paneli fotowoltaicznych umożliwia zastosowanie dedykowanych elementów montażowych. Kompletowanie ich można uprościć i przyspieszyć zamawiając system do montażu fotowoltaiki. Przed złożeniem zamówienia zachęcamy do kontaktu z działem handlowym firmy: https://www.elgo-sruby.pl/

 

źródło: artykuł partnera

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close