Kultura i rozrywkaRegion

Bramy przesuwne czy rozwierane – które rozwiązanie jest lepsze?

Brama wjazdowa przede wszystkim powinna chronić przed niepowołanymi gośćmi, a jednocześnie gwarantować wygodne wjeżdżanie na posesję. Warto też zadbać, by pasowała do ogrodzenia i do architektury budynku – dzięki temu będzie łączyła funkcjonalność i estetykę. Wiele osób zastanawia się ponadto czy lepszym rozwiązaniem są bramy przesuwne czy też rozwierane. Na który model postawić?

 

Bramy przesuwne – wady i zalety

Wjazdowe bramy przesuwne należą do najpopularniejszych obecnie modeli. Skrzydło przesuwa się w tym przypadku równolegle do ogrodzenia po jego wewnętrznej stronie. Dzięki temu po otwarciu nie przeszkadza w manewrowaniu autem na podjeździe zapewniając więcej wolnej przestrzeni. Bramy przesuwne mogą mieć konstrukcję samonośną bądź poruszać się po szynie umieszczonej w podłożu. Pierwsze z wymienionych rozwiązań jest nieco mniej problematyczne w eksploatacji, ponieważ skrzydło znajduje się kilka centymetrów nad ziemią, więc jego ruchu nie będą blokować śnieg, lód czy błoto. Brama musi mieć jednak przeciwwagę, dlatego też jej całkowita szerokość jest nieco większa niż otwór wjazdowy na posesję.

Z tego powodu należy przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na montaż takiego modelu, aby otwierał się bez problemów. Bramy przesuwne poruszające się po szynach mogą mieć węższe skrzydło, ale w tym przypadku trzeba dbać o usuwanie zabrudzeń z samej szyny, ponieważ nagromadzone w niej liście, błoto, lód czy śnieg mogą uniemożliwiać jego prawidłową pracę. Trzeba też pamiętać, że bramy przesuwne wymagają nieco wolnej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia, dlatego nie można posadzić zbyt blisko płotu roślin ozdobnych ani ustawić przy nim elementów architektury ogrodowej.

Bramy rozwierane – plusy i minusy

Bramy rozwierane również cieszą się niemałą popularnością ze względu na atrakcyjną cenę oraz duży wybór wzorów pozwalający na ich estetyczne dopasowanie do ogrodzenia oraz domu. Ze względu na sposób otwierania pozwalają w pełni wykorzystać całą przestrzeń bezpośrednio przy ogrodzeniu na elementy dekoracyjne, jak np. rośliny. Trzeba jednak pamiętać, aby zaparkować auto na posesji w odpowiedniej odległości od bramy, w przeciwnym razie skrzydło podczas zamykania może uszkodzić pojazd. Zimą nierzadko konieczne będzie też odśnieżanie podjazdu, w przeciwnym razie zalegający śnieg utrudni swobodne otwieranie skrzydeł.

Bramy przesuwne czy rozwierane – co wybrać?

Wybór rodzaju bramy wjazdowej powinien być podyktowany nie tylko oczekiwaniami inwestora, ale też wielkością działki i jej kształtem. W przypadku wąskich posesji zamontowanie szerokiej bramy przesuwnej o konstrukcji samonośnej może być niemożliwe ze względu na brak miejsca. W takiej sytuacji lepszym wyborem najczęściej okazuje się model rozwierany. Z kolei bramy rozwierane nie sprawdzą się na działkach ze stromym podjazdem – jeśli tuż za ogrodzeniem zaczyna się wzniesienie, lepiej zainwestować w bramę przesuwną lub wybrać model otwierający się na zewnątrz. To ostatnie rozwiązanie może jednak nie sprawdzić się ze względu na brak odpowiedniej ilości miejsca, by zaparkować bezpiecznie auto przed płotem.

Bramy wjazdowe z napędem

Niezależnie od wybranego rodzaju bramy warto zastanowić się nad montażem napędu, który zapewni komfort użytkowania i pozwoli sterować skrzydłem bez wysiadania z auta. Podczas zakupów należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Moc siłowników powinna być dostosowana do wielkości i wagi skrzydła, a także do oczekiwanej prędkości jego poruszania się. Aby mieć pewność, że użytkowanie bramy wjazdowej będzie nie tylko wygodne, ale też bezpieczne, trzeba zainwestować w automatykę sprawdzonego producenta zapewniającego chroniony sygnał. Pozwoli to uniknąć nieuzasadnionego otwierania bramy, ale też uniemożliwi niepowołanym osobom przechwycenie sygnału. Dobrym rozwiązaniem są ponadto systemy zatrzymujące skrzydło po napotkaniu jakiejkolwiek przeszkody, co zagwarantuje większe bezpieczeństwo użytkowników i zapobiegnie uszkodzeniu auta.

 

źródło: artykuł partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close