KrajRegionWiadomość dnia

Cenny sprzęt trafił na Śląsk. WOŚP 2013 dla seniora, czyli chorzowski szpital obsypany prezentami od Owsiaka!

Nic dziwnego, że humory pacjentów dopisują, od kiedy na Oddziale Geriatrycznym chorzowskiego szpitala zaczął się pojawiać sprzęt medyczny podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. -Kiedyś trzeba było dzwonić, żeby siostra przyszła abo podłożyć albo coś i czekać. A tak tylko się tutaj zadzwoni i siostrzyczka zarozki już jest – mówi Aleksander Jarosz, pacjent chorzowskiego szpitala. Sterowane elektronicznie łóżka, pompy infuzyjne, materace przeciwodleżynowe i ultrasonograf. Lista darów przekazanych szpitalowi jest zdecydowanie dłuższa. Ale i potrzeby tu są wyjątkowe. Tylko w zeszłym roku z pomocy tego oddziału skorzystało 650 pacjentów. -Jeśli aktywnie będą pracować tutaj, korzystać z sali rehabilitacyjnej i korzystać z terapi ruchowej prowadzonej tu na oddziale, to szybciej wrócą do pełnej sprawności albo w każdym razie jakość ich życia będzie lepsza – przekonuje Zuzanna Bazylewicz, fizjoterapeutka.
 
Do tej pory niewielu mogło sobie na to pozwolić. Większość pacjentów oddziałów geriatrycznych ma problemy z utrzymaniem równowagi i poruszaniem się. Ich transport na sale był do tej pory dużym problemem, odbywał się na… plecach rehabilitantów. Teraz będzie im łatwiej. –To, jak my się opiekujemy starszymi ludźmi tak nami się będą opiekować nasze inne pokolenia. Więc to jest naszym nie tylko obowiązkiem ale też tak chcemy robić – mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Dyrekcja do utrzymania tego szpitalnego oddziału musi jednak dokładać. Rocznie nawet kilkaset tysięcy złotych. -Nie mamy pacjentów, którzy do nas trafiają z jedną jednostką choroby czyli zapaleniem płuc czy tylko niewydolność nerek. To są pacjenci gdzie tych kilka schorzeń współuczestniczy u jednego pacjenta i zajęcie się takim pacjentem czy terapia takiego pacjenta jest i kosztowna i wymaga też dużej diagnostyki – argumentuje Michał Roleder, ordynator oddziału geriatrycznego.
 
Tylko w samym Chorzowie ponad 20% mieszkańców to osoby powyżej 65 roku życia. Tendencja jest zwyżkowa, z roku na rok tak dobrze wyposażonych oddziałów geriatrycznych zdaniem specjalistów powinno być więcej. –Lepszy standard aparatu to pozwala na lepsze zobrazowanie natomiast badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, narządów no teraz klasa aparatu pozwala nam łatwiej jakąś zmianę patologiczną zobaczyć – mówi Grażyna Klama, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie. Na Śląsku jest ich aż 18, w całym kraju zaledwie 66. Wciąż są województwa które nie mają ich wcale. A chorych w podeszłym wieku wciąż przybywa.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close