KrajRegion

Co daje ubezpieczenie kredytu?

Praktycznie każdy rodzaj kredytu oferowanego przez bank można ubezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Podobne usługi zaczynają oferować również firmy pożyczkowe, jednak czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu na niewielką kwotę? W jakich sytuacjach bank wymaga ubezpieczenia kredytu i dlaczego? Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu spłaty kredytu!

 

Co to jest ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu jest jednym z podstawowych zabezpieczeń spłaty kredytu, które ma chronić obie strony umowy, tak by w razie potrzeby zobowiązanie zostało zwrócone bankowi. W niektórych przypadkach ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe – najczęściej dla kredytobiorcy, którego sytuacja finansowa jest niestabilna, bądź kredyt zaciągany jest na długi okres.

Ubezpieczenie kredytu dostępne jest w różnych pakietach, zabezpieczających m.in.: na wypadek utraty pracy czy utraty zdrowia lub życia. Co ważne, wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia do kredytu może obniżyć jego koszty. Warto rozważyć zakup ubezpieczenia nawet w przypadku kredytu gotówkowego. Oferty kredytów gotówkowych w różnych konfiguracjach można porównać korzystając z kalkulatora kredytowego i zestawienia na stronie https://ofin.pl/kredyty-gotowkowe.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

To czy ubezpieczenie będzie obowiązkowa czy opcjonalne zależy od rodzaju kredytu, kwoty i czasu kredytowania oraz od indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Czasami bank może zażądać wykupienia konkretnego ubezpieczenie by klient mógł otrzymać kredyt. W przypadku kredytów hipotecznych bank zawsze wymaga wykupienia ubezpieczenia nieruchomości oraz ewentualnie ubezpieczenia na życie.

Jednakże to czy klient skorzysta z ubezpieczenia spłaty kredytu zależy najczęściej od niego. W większości banków kredyt bez ubezpieczenia objęty jest większą prowizją za udzielenie lub wyższą marżą. Ubezpieczenie kredytu jest dostępne w różnych wariantach do najbardziej popularnych należą trzy rodzaje: na życie, na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa oraz od utraty pracy. Zakres ubezpieczenia oraz rodzaj wsparcia zależy od pakietu i warunków ubezpieczyciela.

Korzyści wynikające z ubezpieczenia kredytu

Główną korzyścią wynikającą ze skorzystania z ubezpieczenia kredytu jest uzyskanie poczucia bezpieczeństwa i pewności, że w razie wypadku spłata kredytu przebiegnie bez problemów. Warto pamiętać, że w przypadku śmierci kredytobiorcy, jego dług nie przepada a przechodzi na jego spadkobierców. Jeżeli wykupimy ubezpieczeniem na życie kredyt zostanie spłacony przez ubezpieczyciela.

Eksperci uważają, że warto ubezpieczać każdy rodzaj kredytu – niezależnie od tego czy jest to kredyt na wysokie czy niskie kwoty. Jak słusznie dostrzegają ubezpieczenie kredytu nie kosztuje wiele, a daje spokój i pewność, że nie wpadniemy w problemy finansowe w wyniku choroby czy utraty pracy oraz nie pozostawimy najbliższych z długiem w razie śmierci. Cały artykuł na temat korzyści płynących z ubezpieczenia spłaty kredytu, można przeczytać na stronie: https://www.polskibiznes24.pl/ubezpieczenie-kredytu-online/.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia dodatkowego?

Ubezpieczenie kredytu w większości przypadków jest produktem dodatkowym, jednak warto z niego korzystać. Różne pakiety zapewniają ochronę na wypadek różnych zdarzeń, które utrudniałyby lub wręcz uniemożliwiały komfortową spłatę kredytu. Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu? Koszt jest liczony od kwoty i czasu kredytowania. Przykładowo ubezpieczenie na życie na 4 lata, przy kredycie hipotecznym na kwotę 230 000 zł kosztuje 7745 zł. Jest to miesięczny koszt rzędu 160 zł.

Skorzystanie z ubezpieczenia wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie, że jego wykupienie może obniżyć prowizję bankową. Więcej informacji na temat różnych rodzajów dodatkowych ubezpieczeń do kredytu oraz informacje o tym czy można zrezygnować z ubezpieczenia znajdziemy w artykule przygotowanym przez ekspertów serwisu Ofin.pl, pod linkiem: https://ofin.pl/ubepieczenie-kredytu.

 

źródło: artykuł partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close