KrajRegionZdrowie

Co ile trzeba kalibrować alkomat?

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest absolutnie zabroniona i karana. Dlatego jeśli ktoś nie jest pewny czy może prowadzić auto, powinien przebadać się alkomatem. Dziś z urządzeń tych nie korzysta jedynie policja. Są one powszechnie dostępne i każdy może zakupić alkomat.  Aby jednak uzyskać precyzyjny wynik, konieczne jest prawidłowe działanie urządzenia. Z tego względu trzeba pamiętać o jego regularnej kalibracji.

 

Rodzaje alkomatów

Zacznijmy od tego, że na rynku dostępne są różne modele alkomatów. Wyróżnić można tu alkomaty jednorazowe, półprzewodnikowe oraz elektromechaniczne. Niezależnie od tego, jaki model się wybierze, zawsze powinien być to produkt posiadający odpowiedni atest. Jeśli chodzi o precyzję, to zdecydowanie prym wiedzie tu alkomat elektrochemiczny. Posiada on wbudowany sensor, którego zadaniem jest identyfikacja molekuł alkoholu w wydychanym powietrzu. To urządzenie stabilne, niezawodne i co najważniejsze bardzo dokładne i precyzyjne. Aby jednak mieć pewność, że alkomat rzeczywiście podaje rzetelny wynik, nie można zapomnieć o jego właściwym użytkowaniu i konserwacji.

Czym jest kalibracja alkomatu?

Aby alkomat mógł działać prawidłowo, musi być odpowiednio skalibrowany. Jeśli urządzenie będzie rozkalibrowane, wówczas wskazywać będzie nieprawidłowy i niedokładny wynik badania. Dlatego posiadając alkomat, pamiętać trzeba o jego systematycznym kalibrowaniu. Regularność jest tu bardzo ważna. W przypadku najnowszych urządzeń informacja o konieczności kalibracji pojawia się na ekranie urządzenia. Użytkownik w każdym momencie może sprawdzić po ilu pomiarach będzie konieczna kalibracja. Nie wszystkie jednak urządzenia taką informację wyświetlają. Zatem co ile kalibrować alkomat, aby cały czas działał sprawnie? Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej wariant elektrochemiczny, to jego kalibracja przeprowadzana powinna być co 500 pomiarów lub co 12 miesięcy. W celu kalibracji alkomatu najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się serwisowaniem alkomatów. Przykładem może być Polskie Centrum Kalibracji. Podczas tego procesu alkomat przełączany jest w stan serwisowy, a następnie przeprowadza się testy wzorców alkoholu w wydychanym powietrzu oraz dokonywana jest konfiguracja wskaźnika pomiarów.

Proces kalibracji alkomatu

Aby alkomat działał poprawnie, kalibracja musi być przeprowadzona sprzętem najwyższej jakości. Aparatura ta musi oddać najbardziej autentyczne warunki, jakie powstają podczas wydechu powietrza. Innymi słowy, dobry sprzęt do kalibracji alkomatów potrafi odtworzyć sytuację odzwierciedlającą prawdziwy pomiar. Dzięki temu symulacja jest precyzyjna, a to bezpośrednio przekłada się na dokładność pracy urządzenia. Po całym procesie otrzymujemy certyfikat kalibracji. To dokument potwierdzający poprawne działanie urządzenia. Takie certyfikaty wydaje wspomniane już Polskie Centrum Kalibracji.

Mówiono już o tym co ile trzeba kalibrować alkomat. Warto jednak znać konkretne czynniki mające wpływ na częstotliwość przeprowadzania takiego procesu. Pierwszym z nich jest konkretny rodzaj sensora, jaki zamontowany jest w urządzeniu. Sensor zamontowany w alkomacie półprzewodnikowym wymaga kalibracji urządzenia co 3-6 miesięcy. W przypadku alkomatu elektrochemicznego jest to 12 miesięcy lub 500 pomiarów. Drugim czynnikiem jest sama intensywność wykorzystywania urządzenia. Jeśli alkomat wykorzystywany jest bardzo często, to częściej wymagać będzie on kalibracji. Trzecim istotnym czynnikiem jest sposób przechowywania. Urządzenie nie może być narażone na wysokie, jak i bardzo niskie temperatury oraz na wilgoć. Jeśli alkomat będzie przechowywany w sposób niewłaściwy, to konieczna będzie jego częstsza kalibracja.

Systematyczna kalibracja alkomatu jest bardzo ważna. Od niej bowiem zależy, czy urządzenie będzie działać prawidłowo. Brak kalibracji to błędne wyniki pomiarów. Innymi słowy, niekalibrowany alkomat to urządzenie, które w żaden sposób nie spełnia swojego zadania.

 

źródło: materiał partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close