reklama
Artykuł SponsorowanyZdrowie

Czy badanie RTG wykonane prywatnie różni się od państwowego?

reklama

Badanie rentgenowskie jest badaniem obrazowym. Służy rozpoznawaniu patologii w obrębie układu kostnego i narządów wewnętrznych. Choć przeprowadza się je zwykle przy urazach mechanicznych, to jest też wykorzystywane do diagnostyki wielu innych schorzeń. Rentgen można wykonać zarówno prywatnie, jak i państwowo. Jakość prześwietlenia jest taka sama w obu przypadkach.

 

Rentgen – co to za badanie?

Rentgen to jedno z najczęściej wykonywanych obrazowych badań diagnostycznych. Jego działanie polega na promieniowaniu elektromagnetycznym, a dokładnie na prześwietlaniu wybranego fragmentu ciała. W ten sposób badanie rentgenowskie zyskało potoczną nazwę i do dziś nazywa się je po prostu prześwietleniem. Samo w sobie jest bezbolesne i przeprowadza się je nieinwazyjnie. Do wykonania badania nie potrzeba żadnego znieczulenia i rzadko kiedy  przygotowania.

RTG wymyślił niemiecki naukowiec – Wilhelm Roentgen. Odkrycie miało miejsce w 1895 roku, jednak wtedy określano je jako promieniowanie X. Nazwy tej używa się do dziś, choć bardzo rzadko. Technika z użyciem promieniowania jest obecnie jedną z podstawowych w diagnostyce. Osoby, które chcą z niej skorzystać, mogą badania wykonać badania RTG prywatnie lub państwowo.

reklama

Jakim celom służy badanie rentgenowskie?

RTG wykonuje się od wielu lat. Jest to podstawowe badanie obrazowe, jeśli chodzi o rozpoznanie stadium choroby płuc i jedno z pierwszych zalecanych przy podejrzeniu patologii w obrębie tego narządu. Za pomocą prześwietlenia diagnozuje się też stany po urazach, przede wszystkim złamania. Wykonanie badania rentgenowskiego jest też dobrym rozwiązaniem przy schorzeniach narządu ruchu, szczególnie przy zwyrodnieniach i chorobach o podłożu reumatoidalnym.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Bez rentgena nie możemy się obyć także w innych dziedzinach. Jest on wykorzystywany przez gastrologów, którzy z jego pomocą rozpoznają przyczynę bólów brzucha niewiadomego pochodzenia. Prześwietlenia używa się też w stomatologii i chirurgii szczękowej. Dzięki niemu wiadomo, jakiego zabiegu chory potrzebuje w danej chwili.

Czy badanie RTG wykonane prywatnie różni się od państwowego?

Diagnostyczne badania obrazowe wykonuje się w wielu placówkach medycznych. Nie zawsze są państwowe, gdzie prześwietlenie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie ma jednak znaczenia, czy wykonamy rentgen prywatnie, czy państwowo. Jakość badania jest w obu przypadkach taka sama. Różni je jedynie czas oczekiwania na prześwietlenie. W placówkach państwowych może być on wydłużony ze względu na liczbę pacjentów chcących wykonać to badanie nieodpłatnie. Placówki prywatne funkcjonują na innych zasadach. Obecni tam chorzy pokrywają koszt badania lub mają je w zakresie swoich abonamentów medycznych. Liczba miejsc nie jest tak ograniczona, jak w przypadku badań diagnostycznych na NFZ. Zarówno na badanie prywatne, jak i na państwowe obowiązuje skierowanie od lekarza prowadzącego.

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button