KrajRegion

Czy warto wybierać oleje 2T do motocykla?

Dbanie o silnik motocykla to podstawa. Dowiedz się, jaki olej wybrać, by cieszyć się największym komfortem.

 

Motocykle dwusuwowe

Z roku na rok pojawiają się coraz bardziej surowe obostrzenia dotyczące emisji spalin – z tego względu silniki dwusuwowe w motocyklach są coraz mniej powszechnym zjawiskiem. Pomimo tego maszyny takiego typu wciąż oferują liczne zalety, takie jak prostą konstrukcję oraz pokaźne osiągi. Niezależnie jednak od rodzaju zastosowanego silnika bardzo ważną kwestią jest stosowanie odpowiedniego oleju. Dzięki temu praca jednostki napędowej będzie przebiegać sprawnie, nie sprawiając kierowcy problemów i nie generując dodatkowych  kosztów.

Dbanie o swój pojazd to obowiązek każdego właściciela motocykla. Konsekwencje nieodpowiedniej pielęgnacji mogą być znaczne – lepiej nie ryzykować konieczności odwiedzin u mechanika czy potrzeby wymiany kluczowych układów. Warto zatem zapoznać się z kilkoma poradami dotyczącymi wyboru oleju. Odpowiednio dobrany produkt doskonale sprawdzi się w każdych warunkach, zapewniając najwyższy komfort jazdy i wydłużając żywotność silnika.

Do czego służy olej w motocyklu?

Jednoślady z dwusuwowym silnikiem są najczęściej niewielkie i znacznie różnią się konstrukcją od motocykli czterosuwowych. Olej silnikowy 2T stosuje się zwykle poprzez dodanie go do paliwa. Ma on istotny wpływ na pracę silnika – dzięki niemu podczas jazdy nawet niewielkie i trudno dostępne elementy układu napędowego są chronione przed nadmiernym tarciem. W ten sposób możemy uniknąć usterek wynikających ze zbytniego przeciążenia tych części lub nieprawidłowego działania. Mowa o tak kluczowych elementach silnika jak łożysko czy tłok, ale również cylinder. W przeciwieństwie do środków stosowanych w napędach czterosuwowych oleje silnikowe 2T nie muszą charakteryzować się wysokim poziomem trwałości – ze względu na sposób stosowania i naturę pracy zużywają się dość szybko.

Olej zapewnia sprawność działania silnika i pozwala zadbać o jego poszczególne elementy. Warto jednak pamiętać także o pielęgnacji innych części pojazdu, takich jak skrzynia biegów, sprzęgło i inne kluczowe układy.

Jak wybrać odpowiedni olej 2T do motocykla?

Ciężko podać na to pytanie jednoznaczną odpowiedź, która usatysfakcjonuje wszystkich użytkowników tego rodzaju pojazdów. Najwięcej zależy od modelu motocykla i jego parametrów. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaką maszyną dysponujemy i jak dopasować do niej model, warto udać się do sprawdzonego mechanika lub zaczerpnąć informacji u doświadczonych pracowników specjalistycznych sklepów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie spowodujemy poważnych szkód w konstrukcji motocykla. Specjalista oceni stopień zużycia silnika i wskaże odpowiednie produkty do osiągnięcia sprawnego działania. Na rynku znajdziemy szeroki wybór olejów 2T – branża motoryzacyjna stale się rozwija, a coraz więcej producentów decyduje się na oferowanie swoich rozwiązań. Warto zapoznać się z klasyfikacją produktów określaną przez skalę API lub JASO. Najważniejszym elementem oznaczenia jest ostatnia litera: oleje API TA i JASO FA sprawdzą się w standardowych sytuacjach, podczas gdy bardziej obciążone pojazdy powinny korzystać z olejów API TB, API TC lub JASO FB/FC/FD.

Warto również pamiętać, że nie powinniśmy wlewać olejów 2T przeznaczonych dla motocykla do takich urządzeń jak na przykład kosiarka spalinowa. Choć mamy do czynienia z podobnymi parametrami silnika, to różnica w działaniu jest znaczna, w związku z czym grozi nam uszkodzenie tego rodzaju sprzętów.

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close