KrajRegionŚwiat

Czym jest Biblioteczka Montessori? KLIKNIJ i przekonaj się!

Biblioteczka Montessori to nowa propozycja wydawnictwa Egmont. Znajdziemy w niej nie tylko książki z instrukcjami dla rodziców i nauczycieli, lecz także gotowe do użycia pomoce montessoriańskie: karty, książeczki edukacyjne dla dzieci, miniaturowe flagi, linię czasu itd.

 

Francuska autorka Ève Herrmann, zafascynowana ideą pedagogiczną Marii Montessori, od wielu lat nie tylko sama uczy swoje dwie córki, lecz także wcieliła montessoriańskie zasady w życie swojej rodziny. Swoim dzieciom państwo Herrmann starają się pokazywać różnorodność i piękno świata, pozwolić na samodzielne poszukiwanie pasji, a Ève stworzyła materiały, z których mogą korzystać podczas pracy. Te właśnie one trafiają teraz do polskich czytelników.

Siła pomysłów Montessori tkwi w ich naturalności: zamiast narzucać dziecku naukę i egzekwować ją karami i nagrodami, wystarczy stworzyć otoczenie, które sprzyja odkrywaniu świata, i zafascynować dziecko tematem. Małe dzieci chcą być samodzielne, chcą same sprawdzać, czy poprawnie rozwiązały zadanie, chcą czasem powtórzyć to samo ćwiczenie wiele razy (tak samo jak kochają wiele razy układać te same puzzle lub zestaw klocków). W tradycyjnym systemie nauki nie ma na to czasu: jest zadanie, sprawdzenie, ocena i zaraz potem kolejne zadanie. Symbolem pedagogiki Montessori stał się ślimak, który ma przypominać, że małe dziecko potrzebuje przede wszystkim czasu.

Biblioteczka Montessori przychodzi z pomocą wszystkim początkującym, a także znawcom metody, którym potrzebne są materiały dotyczące tych tematów
Biblioteczka Montessori przychodzi z pomocą wszystkim początkującym, a także znawcom metody, którym potrzebne są materiały dotyczące tych tematów

W metodzie Montessori dziecko jest traktowane bardzo poważnie, ponieważ odkrywanie świata przez nie jest istotne. Z szacunku do małych odkrywców rysunki będą jak najwierniej przedstawiać rzeczywistość, teksty często wydają się za trudne dla malucha (choć z czasem okazuje się, że dziecko świetnie przyswaja nowe słownictwo), a zadania z pewnością będą wymagały wielu powtórek. Biblioteczka Montessori jest wierna tej zasadzie.

W Polsce pomysły pedagogiczne Marii Montessori, włoskiej lekarki i pedagog, z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Powstają kolejne żłobki, przedszkola i szkoły prowadzone zgodnie z jej zasadami. Polscy nauczyciele, często dużym wysiłkiem, kształcą się na dodatkowych kursach, a rodzice wyszukują blogi i strony, które pomogą im wcielać pomysły montessoriańskie w ich własnych domach.

Biblioteczka Montessori przychodzi z pomocą wszystkim początkującym, a także znawcom metody, którym potrzebne są materiały dotyczące tych tematów. Początkujący Montessorianie dowiedzą się, w jaki sposób przeprowadzić zajęcia, jak są skonstruowane karty edukacyjne, w jakiej kolejności można prezentować kolejne tematy, jak korzystać z załączonych do zestawu pomocy. Bilblioteczka może być znakomitym początkiem przygody z metodą Marii Montessori. Profesjonaliści docenią estetykę i wartość merytoryczną Biblioteczki oraz fakt, że ktoś wykonał dla nich część pracy.

Biblioteczka Montessori to nowa propozycja wydawnictwa Egmont
Biblioteczka Montessori to nowa propozycja wydawnictwa Egmont

Biblioteczka Montessori zawiera zarówno gotowe pomoce, z których można skorzystać, jak i inspiracje oraz instrukcje do samodzielnego wykonania materiałów potrzebnych do lekcji. Piękno tej metody polega na tym, że podążamy za dzieckiem. Jeśli zainteresuje się ono konkretnym tematem, zechce pogłębić wiedzę lub wykonać bardziej skomplikowane doświadczenia czy obserwacje, nauczyciel lub rodzic będzie mógł na wzór materiałów z Biblioteczki stworzyć dla swojego dziecka kolejne zajęcia – nowe i bardziej ambitne. Powodzenia!

Hanna Buchner: nauczycielka w szkole podstawowej Montessori w Warszawie, współpracuje z Polskim Instytutem Montessori.

(źr: materiały prasowe)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close