Kultura i rozrywka

Drugiej takiej kobiety nigdy nie będzie – Marilyn Monroe

Jedna z ikon popkultury, Norma Jeane Mortenson, która dała się poznać światu jako Marylin Monroe, to jedna z popularniejszych aktorek amerykańskiego kina lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Mimo że była jedną z popularniejszych gwiazd tamtego okresu, a jej zdolności aktorskich zazdrościło jej wielu, to na każdą z pochwał Norma musiała ciężko pracować, by ostatecznie stać się Marylin Monroe, którą pokochał świat. Jej wczesne lata życia nie były jednak tak udane, co rzutowało na późniejsze etapy karier Monroe oraz miało bezpośredni wpływ na to, jak potoczyły się losy młodej aktorki. Dowiedz się więcej o ikonie popkultury XX wieku, jaką była Marylin Monroe i poznaj jej najważniejsze osiągnięcia.

 

Marylin Monroe i jej wczesne lata – trudne dzieciństwo jednej z popularniejszych aktorek Hollywood

Urodzona 1 czerwca 1926 roku Norma Jeane Mortenson dopiero w latach 50. i 60. ubiegłego wieku stała się niezwykle popularną gwiazdą (dziś można by ją z czystym sumieniem nazwać celebrytką). Wcześniej natomiast życie jej nie oszczędzało i praktycznie od początku musiała zmagać się z wieloma trudnościami. Wychowywana jedynie przez matkę, Gladys Pearl Baker (z domu Monroe), młoda Norma szybko trafiła do sierocińca ze względu na pracę swojej opiekunki. Późniejsza choroba psychiczna matki (schizofrenia paranoidalna) doprowadziła do odebrania jej praw rodzicielskich, a kilkuletnie dziewczynka była kilkurotnie adoptowana, jednak nie czuła się dobrze w rodzinach zastępczych i w 1942 roku (miała wówczas jedynie 16 lat) porzuciła szkołę.

Wtedy właśnie wzięła swój pierwszy ślub z niejakim Jamesem Dougherty’m, robotnikiem, który rok później został wysłany na Pacyfik w związku z zaangażowaniem się Stanów Zjednoczonych w II Wojnę Światową. Norma zatrudniła się wówczas w Radioplane Munitions Factory, gdzie pracowała przez 10 godzin dziennie.

To właśnie tam w 1945 roku odkrył ją fotograf, David Connover, który wykonywał zdjęcia pracownicom wspomnianej fabryki, co miało pokazać, że wszyscy angażują się w wysiłek wojenny. Connover już wtedy dostrzegł jej fotogeniczność i talent do pozowania czy odgrywania roli, co sprawiło, że niespełna 20-letnia Norma postanowiła rozpocząć swoją karierę w show biznesie. Przeczytaj więcej na Kronikach Dziejów o wczesnych latach życia Marylin Monroe i tym, co sprawiło, że stała się ikoną popkultury.

Drugiej takiej kobiety nigdy nie będzie – Marilyn Monroe  (foto: materiały partnera)

Marylin Monroe i jej kariera aktorska

Po kilkuletnim epizodzie z modelingiem (w 1949 roku Norma miała nawet nagą sesję, a cztery lata później zdjęcia te trafiły do pierwszego numery Playboya) Marylin Monroe na początku lat 50. rozpoczęła karierę aktorki. Mimo że były to filmy nisko- i średniobudżetowe (“Proszę nie pukać”, “Małpia kuracja”, “Uprzejmie informujemy”), krytycy doceniali talent aktorski Monroe, a ona sama szybko stała się modelową “pin-up girl”. Było to trend mający na celu gloryfikowanie zawsze uśmiechniętych, pięknych, młodych dziewczyn, które na fotografiach czy plakatach były prezentowane w zwiewnych sukienkach, bieliźnie lub bardziej skąpych strojach.

Ze względu na swoja figurę i fotogeniczność Monroe idealnie wpisywała się w to założenie, co przyniosło jej jeszcze większą sławę. Nie samym wyglądem utorowała sobie drogę na srebrny ekran i po udanych rolach w filmach “Niagara”, “Mężczyźni wolą blondynki” oraz “Jak poślubić milionera” Marylin Monroe stała się jedną z bardziej dochodowych aktorek w Hollywood. Jednak najbardziej znaną scenę udało się stworzyć na planie filmu “Słomiany wdowiec” z 1954 roku – wtedy właśnie powstało ikoniczne ujęcie, w którym Monroe stoi nad kanałem wentylacyjnym metra i próbuje złapać sukienkę uniesioną przez podmuch wiatru. Za tę właśnie scenę Monroe otrzymała nominację do nagrody BAFTA.

Marylin Monroe i jej nagła śmierć na początku lat 60.

Rok później aktorka założyła własną wytwórnię filmową (Marilyn Monroe Productions), gdzie realizowała się zarówno jako producentka, jak i aktorka. Przez kolejne lata Monroe zdobywała sławę na planach kolejnych filmów – za rolę w “Pół żartem, pół serio” dostała w 1958 roku Złoty Glob – jednak kariera wschodzącej gwiazdy została nagle przerwana śmiercią aktorki. Norma Jeane Mortenson, którą świat poznał jako Marilyn Monroe, zmarła 5 sierpnia 1962 roku. Miała wówczas 36 lat.

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close