KategoriaKrajRegionŚwiat

Dzień Kultury Przemysłowej – wirtualana akcja w Rudzie Śląskiej

Dzień Kultury Przemysłowej był świętowany 13 września. Został uczczony poprzez taneczny happening pod nazwą WORK it OUT.

13 września odbył się WORK it OUT, czyli happening taneczny świętujący Dzień Kultury Przemysłowej. Punktualnie o godz. 15:00 tysiące osób z 9 krajów Europy zatańczyło na terenie 35 zabytków techniki. Ruda Śląska przyłączyła się do akcji wirtualnie.

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

 

Czym jest WORK it OUT i jaki jest jego cel?

– WORK it OUT to wydarzenie, które w sposób niekonwencjonalny, oryginalny, a przede wszystkim pełen pozytywnej energii promuje zabytki industrialne – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Kopalnie, huty, czy kolonie robotnicze kojarzą się przede wszystkim z ciężką pracą i skromnym życiem mieszkańców. Teraz nadajemy tym miejscom nowe znaczenie – zauważa. – Zabytki techniki to unikatowe przestrzenie pełne nie tylko śladów industrialu, ale również miejsca, gdzie można realizować swoje pasje – dodaje.

Ruda Śląska dołączyła się do wydarzenia po raz pierwszy.

Jak co roku, specjalnie na to wydarzenie opracowano muzykę i choreografię. 13 września o godz. 15:00 wszyscy uczestnicy WORK it OUT połączyli się we wspólnym tańcu.

– Ze względu na sytuację epidemiczną uczestniczymy w WORK it OUT wirtualnie – zaznacza Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Dzięki zaangażowaniu tancerzy ze Studia Tańca i Ruchu Progress zrealizowaliśmy wyjątkowy materiał, dzięki któremu możemy podziwiać nie tylko umiejętności artystyczne młodych rudzian, ale również piękno Ficinusa – mówi. – To oryginalne miejsce, które idealnie nadaje się do organizacji różnego rodzaju imprez – dodaje.

Relacje ze wszystkich obiektów biorących udział w WORK it OUT pojawią się na profilu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH na Facebooku. Od 23 do 30 września br. będzie można oddać swój głos na ulubiony materiał. Za największą liczbę „lajków” organizatorzy przewidzieli nagrody finansowe.

W Polsce WORK it OUT odbyło się w 8 zabytkach techniki Górnego i Dolnego Śląska. Poza rudzkim Ficinusem były to:

  • Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach,
  • Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu,
  • Wieże Kopalni „Polska” w Świętochłowicach,
  • historyczne osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach,
  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji),
  • a także Stara Kopalnia w Wałbrzychu
  • i Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Wydarzenie zorganizowano już po raz trzeci przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH)

W poprzednich edycjach  WORK it OUT odbywał się 1 maja i wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Europy. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, akcja została przesunięta na wrzesień. Zorganizowana zostanie również jako wydarzenie cyfrowe.

– Ważne jest, aby w tych niepewnych czasach, oczywiście przy zachowaniu niezbędnych rygorów sanitarnych, pokazać, że zabytki techniki są dostępne, dają widoczny znak europejskiej współpracy i zapraszają do wspólnej zabawy – mówi dr Adam Hajduga, Wiceprezydent ERIH i przedstawiciel stowarzyszenia w Polsce.

ERIH to największa na Starym Kontynencie międzynarodowa sieć turystyczna poświęcona kulturze przemysłowej i jednocześnie unikatowa trasa turystyki industrialnej znajdująca się wśród prestiżowych Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy. Do sieci ERIH należy Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, w dodatku którego częścią jest zabytkowa kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej-Wirku. Ponadto od lipca tego roku również Wielki Piec Huty „Pokój” został wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego.

źr.: rudaslaska.com.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Jak długo jeszcze będą teleporady? Pacjenci mają już dość i chcą otwarcia przychodni!

Bilet w Kolejach Śląskich kupimy wreszcie płacąc kartą! [WIDEO]

Strategia walki z pandemią na jesień: wydano ponad 540 decyzji dla szpitali

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close