SportSport na świecie

El. MŚ grupa 3.- ciężko o baraże z drugiego miejsca

Bezpośredni awans do przyszłorocznego mundialu w RPA wywalczą zwycięzcy dziewięciu grup eliminacyjnych na Starym Kontynencie. O pozostałe cztery miejsca w MŚ walczyć będzie w barażach osiem zespołów, które zajmą w grupach drugie pozycje. Drużyna z najgorszym bilansem spośród tych, które uplasują się na drugich pozycjach, w ogóle nie weźmie udziału w barażach.

Eliminacje minęły już półmetek, ale ponieważ nie wszystkie zespoły rozegrały identyczną liczbę meczów, czynnikiem dobrze oddającym sytuację w grupach jest liczba punktów straconych.

Obecnie polscy piłkarze zajmują trzecie miejsce w tabeli grupy 3. i w ogóle nie byliby brani pod uwagę przy ustalaniu zespołów uprawnionych do gry w barażach. Jednak przy uwzględnieniu liczby punktów straconych zajmowaliby wspólnie z Irlandią Północną drugie miejsce – obie drużyny straciły po osiem, za Słowacją, która w pięciu spotkaniach straciła tylko trzy punkty, a w „normalnej” tabeli jest druga z powodu mniejszej liczby rozegranych spotkań. Czesi i Słoweńcy stracili do tej pory po 10 pkt.

Sytuację „biało-czerwonych”, podobnie jak Irlandczyków, komplikuje fakt, że do końca eliminacji nie zagrają już z San Marino, które w grupie 3. jeszcze nikomu nie odebrało punktów. Zresztą przy powstawaniu klasyfikacji drugich drużyn, wyniki uzyskane z najsłabszymi ekipami z grup 1-8 nie będą brane pod uwagę, ze względu na tylko pięciozespołowy skład grupy 9. (pozostałe liczą po sześć).

Z ekip, które obecnie zajmują drugie miejsca w tabelach swoich grup, najwięcej powodów do niepokoju ma Szkocja, która również straciła do tej pory osiem punktów. Na przeciwległym biegunie są Rosjanie, którzy plasują się w tabeli grupy 4. za Niemcami, ale oddali rywalom ledwie trzy punkty.

Wniosek – by nie tracić niepotrzebnie nerwów na matematyczne obliczenia podopieczni Leo Beenhakkera powinni zająć pierwsze miejsce w tabeli, a to w dużym stopniu będzie zależeć również od Słowaków.

Z trudnej sytuacji zdają sobie sprawę polscy piłkarze. „Wciąż mamy szanse na awans, jednak jesienią każdy mecz będzie dla nas jak finał” – przyznał po spotkaniu z San Marino strzelec czterech goli Euzebiusz Smolarek.

„Popełniliśmy już w tych eliminacjach tyle błędów, że każdy następny może nas eliminować z walki o mistrzostwa świata” -dodał Mariusz Lewandowski.

Kolejny mecz o punkty polska reprezentacja rozegra 5 września, a jej rywalem na własnym terenie będzie Irlandia Północna.

Klasyfikacja zespołów z drugich miejsc w dziewięciu grupach eliminacyjnych pod względem liczby straconych punktów:

grupa 1: Węgry – 5 pkt
grupa 2: Szwajcaria – 5
grupa 3: Słowacja – 3 Polska – 8
grupa 4: Rosja – 3
grupa 5: Bośnia i Hercegowina – 6
grupa 6: Chorwacja – 5
grupa 7: Francja – 5
grupa 8: Irlandia – 6
grupa 9: Szkocja – 8

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close