reklama
Artykuł SponsorowanyKategorie

Elektryczny wózek widłowy – podstawowe informacje

reklama

Elektryczny wózek widłowy to pojazd bardzo często wykorzystywany we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach i w różnych branżach. Ten fakt nie dziwi, jeśli spojrzy się na uniwersalność, wydajność i komfort pracy z tym urządzeniem. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać go jako podstawowe wyposażenie w Twojej firmie!

 

Czym są elektryczne wózki widłowe?

Elektryczny wózek widłowy to jezdniowy wózek podnośnikowy różniący się od innych pojazdów tego typu rodzajem napędu – napęd elektryczny zakłada istnienie w wózkach widłowych zamontowanej lub wymiennej baterii (inaczej akumulatora), która musi być regularnie ładowana. W innym przypadku wózek widłowy nie uzyska wystarczającej ilości mocy niezbędnej do pracy.

Częstotliwość oraz długość ładowania zależą od czynników takich, jak:

reklama
  • typ baterii zamontowanej w urządzeniu,
  • stopień rozładowania,
  • wiek baterii oraz jej stan techniczny.

UWAGA: Nigdy nie dopuść do całkowitego rozładowania baterii. Dotyczy to również baterii, które nie są w danym momencie używane. Wynika to z zachowania jak najdłużej dobrej żywotności baterii.

Wózek widłowy elektryczny – budowa

Budowa wózka widłowego ma wpływ na komfort użytkowania oraz determinuje, w jakich miejscach może być używany. Dlatego poniżej przedstawiamy budowę standardowego widłowego wózka elektrycznego.

Zaczniemy od najważniejszej rzeczy z punktu widzenia wygody – kabiny operatora. To w niej znajdują się wszystkie podzespoły służące do sterowania oraz prowadzenia wózka widłowego. Każdy czołowy widlak musi być również wyposażony w fotel z pasami, który ma zapewnić zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo kierowcy. Maszt stanowi podstawowy i niezbędny element układu unoszenia. Od niego zależy maksymalna wysokość podnoszenia w wózku widłowym. Z kolei karetka wideł (zwana inaczej płytą czołową) przytwierdzona jest do masztu, a na niej zamontowane są widły lub inne elementy osprzętu do wózków widłowych.

Na widłach spoczywa przenoszony ładunek. Wykonane są ze stali. Na rynku dostępne są widły o rożnych długościach, tak aby jak najlepiej dopasować je do wymogów danej firmy. Przeciwwaga zapewnia urządzeniu stabilną pozycję, zarówno w trakcie przewożenia towarów na widłach, jak i unoszenia na duże wysokości.

Wózki widłowe elektryczne – zalety

elektryczne wózki widłowe (fot.: materiał partnera)
elektryczne wózki widłowe (fot.: materiał partnera)

Dlaczego warto wybrać elektryczne wózki widłowe? Poniżej podajemy 3 z najistotniejszych powodów.

Komfort użytkowania

Wózek elektryczny pracuje znacznie ciszej niż wózki spalinowe widłowe, a 8-godzinna praca z hałaśliwym sprzętem, nawet jeśli spełnia on dopuszczalne normy BHP, nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. W dłuższej perspektywie może powodować problemy ze słuchem czy nawracające bóle głowy, ale także negatywnie wpływać na koncentrację i zdolności psychoruchowe. Elektryczne wózki emitują hałas odpowiadający przebywaniu w pracującym samochodzie.

Uniwersalne zastosowanie

Wózki widłowe elektryczne mogą być wykorzystywane nie tylko wewnątrz budynków i pod zadaszeniami. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pojazdy tego typu obsługiwały ładunki oraz zajmowały się transportem także na zewnątrz pomieszczeń. Nie emitują szkodliwych spalin, dlatego nie stanowią źródła zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Wózki widłowe elektryczne dobrze sprawdzą się w transporcie międzymagazynowym, odbiorze towaru czy ładowaniu go do dalszej wysyłki.

Aby komfortowo korzystać z wózków widłowych na zewnątrz, należy wybrać model z zabudowaną kabiną. Dzięki niej operator będzie zabezpieczony przed wiatrem, słońcem czy deszczem. Niektóre modele oferują ogrzewanie kabiny – jest to przydatna opcja, jeśli wózek jest często używany w okresie jesienno-zimowym.

Ponadto, istnieje także możliwość zamontowania na wózkach dodatkowego osprzętu, dzięki któremu zwiększa się wachlarz możliwości ich wykorzystania.

Wysoka wydajność

Wbrew krążącym opiniom wózki widłowe spalinowe nie są dużo wydajniejsze od wózków elektrycznych – te drugie charakteryzują się udźwigiem od 1,5 tony do kilku ton, co daje im możliwość wydajnej pracy przy transportowaniu nawet bardzo ciężkiego towaru. Tak samo dobrze sytuacja wygląda w przypadku maksymalnej wysokości podnoszenia, która zwykle waha się pomiędzy 5 a 6 metrów, jednak oczywiście możliwe jest znalezienie wózków oferujących lepsze osiągi.

Elektryczne wózki widłowe – jedne z najpopularniejszych pojazdów do transportu bliskiego

widlak elektryczny (fot.: materiał partnera)
widlak elektryczny (fot.: materiał partnera)

Wózki widłowe elektryczne nie bez powodu są jednym z najpopularniejszych urządzeń we wszelkiego typu magazynach. W ciągu kilku ostatnich lat stały się one najczęściej kupowanymi pojazdami czołowymi z kategorii pojazdów podnośnikowych, deklasując tym samym swoich największych rywali – spalinowe wózki widłowe. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest dbanie o komfort pracy oraz kwestie środowiskowe. Pierwsze miejsce wśród wózków widłowych ma również związek z tym, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wybór rozwiązań korzystnych pod względem finansowym (bez konieczności śledzenia okresowo wzrastających cen paliwa czy gazu).

Elektryczne wózki widłowe – podsumowanie

Elektryczne wózki widłowe to popularne i godne zaufania pojazdy czołowe, które sprawdzą się we wnętrzach budynków, ale również na zewnątrz – nawet podczas trudnych warunków pogodowych. Pracują one wydajnie i cicho oraz nie wytwarzają spalin. Dzięki możliwości założenia dodatkowego osprzętu w wielu przedsiębiorstwach mogą stanowić jedyny wózek widłowy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli elektrycznych wózków widłowych zarówno nowych, jak i używanych, więc z pewnością uda Ci się znaleźć coś odpowiedniego.

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button