KrajRegionZdrowie

Ellaone – tabletka awaryjna – Podstawowe informacje o leku

Jeśli doszło już do zapłodnienia komórki jajowej, a wynik testu ciążowego jest pozytywny, kobieta ma dwa wyjścia – urodzić dziecko lub jak najszybciej przyjąć środek wczesnoporonny. Można jednak nie dopuścić do tego, aby nawet po współżyciu seksualnym bez odpowiedniego zabezpieczenia doszło do zapłodnienia. Do dyspozycji kobieta ma jeszcze tabletkę dzień po, która stanowi metodę antykoncepcji awaryjnej. Jest to całkowicie bezpieczny i bardzo skuteczny środek, który nie stanowi zagrożenia nawet dla poczętego już dziecka. Przykładem tabletki dzień po jest lek o nazwie EllaOne.

 

EllaOne – co należy wiedzieć o tej tabletce dzień po?

W przypadku odbycia stosunku płciowego bez odpowiedniego zabezpieczenia istnieje mniejsze lub większe ryzyko dojścia do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli miałaby to być niechciana ciąża, kobieta może zdecydować się na zastosowanie środka doraźnego w postaci tabletki dzień po. Jedną z możliwości jest preparat EllaOne, Ważne jest to, aby przyjąć taką tabletkę jak najwcześniej, najlepiej w przeciągu 24h od współżycia, maksymalnie do 120h. Im lek zostanie wcześniej zażyty, tym istnieją większe szanse na to, że antykoncepcja awaryjna okaże się być skuteczna. Trzeba pamiętać o tym, że nie można już kupić tabletek dzień po bez recepty, dlatego konieczne jest jej zdobycie, aby preparat został wydany w aptece. Najistotniejszym składnikiem w tabletce EllaOne jest octan uliprystalu. Jest to związek aktywny o działaniu hamującym lub opóźniającym owulację. Zaburza on proces jajeczkowania i przeciwdziała zagnieżdżeniu się zarodka w ściance macicy. W efekcie niemożliwe staje się zapłodnienie komórki jajowej.

Antykoncepcja awaryjna, jak sama nazwa na to wskazuje, nie może być stosowana zamiennie z innymi metodami zapobiegania niechcianej ciąży. Należy stosować ją tylko w nagłych sytuacjach. Co więcej, zaleca się konsultację z lekarzem przed przyjęciem tabletki dzień po. Może ona być zażywana niezależnie od dnia cyklu menstruacyjnego ani od posiłku. W niektórych przypadkach po przyjęciu leku EllaOne, możliwe jest wystąpienie wymiotów. Jeśli miało to miejsce do trzech godzin od zażycia tabletki, należy wziąć ją ponownie. Trzeba pamiętać o tym, że antykoncepcja awaryjna nigdy nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Co więcej, okazuje się być ona całkowicie bezużyteczna, jeśli doszło już do zapłodnienia komórki jajowej. Tabletki dzień po nie posiadają działania wczesnoporonnego, dlatego nawet po ich zażyciu nie dochodzi do przerwania niechcianej ciąży.

Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

W przypadku każdego chemicznego leku mogą pojawić się pewne działania niepożądane. Preparat EllaOne jest bezpieczny w stosowaniu, ale u niektórych kobiet możliwe jest wystąpienie pewnych skutków ubocznych. Do działań niepożądanych zaliczyć można objawy w postaci mdłości, wymiotów, bóli głowy i brzucha, zmian w cyklu menstruacyjnym, uczucia zmęczenia, wahania nastroju, zawrotów głowy. Przeciwwskazaniem do stosowania EllaOne jest nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w leku, ciężka postać astmy oskrzelowej, niektóre leki, karmienie piersią.

źródło: Ellaone - Medyk Online
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close