reklama
Artykuł SponsorowanyZdrowie

Era własnego eko, czyli tunel foliowy w ogrodzie. Warto?

reklama

Tunele foliowe to jedno z rozwiązań wykorzystywanych przez fanów własnych upraw. Społeczność tych osób z roku na rok rośnie. Witamy w erze własnego eko.

 

O co chodzi z tymi tunelami?

Tunel foliowy to nic innego jak rodzaj sztucznego pomieszczenia, które jest wykorzystywane do uprawy roślin. Istnieją dwa zasadnicze powody, dla których fani ogrodnictwa decydują się na to rozwiązanie.

Po pierwsze – podniesienie temperatury (a mówiąc precyzyjniej – zwiększenie kontroli nad temperaturą). Po drugie – ochrona upraw przed różnymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (takimi jak choćby nadmierne opady deszczu, porywisty wiatr czy gradobicie).

reklama

Zainteresowanie wzrasta!

Nieprawdą byłoby powiedzenie, że foliowe tunele to absolutna nowość, która rewolucjonizuje polskie ogródki. Choć tunele foliowe producenci oferują w coraz większej liczbie wariantów i z coraz większą różnorodnością funkcji, to nawet osoby na bakier z ogrodnictwem posiadają podstawowe informacje na ich temat. Jest jednak coś, co sugeruje spore zmiany. O czym mowa?

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Korzystając z narzędzia umożliwiającego śledzenie trendów w internecie, sprawdziliśmy zmiany w zainteresowaniu tym produktem. Wyniki zaskakują. Od około 10 lat utrzymuje się podobny poziom popularności frazy “tunel foliowy”, natomiast rok 2020 spowodował bardzo duży wzrost.

Różnica wynika przede wszystkim z tego, że wprowadzony lockdown przekierował część konsumentów do kupowania w internecie. Zanim przejdziemy do drugiej tezy, przyjrzyjmy się liczbom. Na przestrzeni lat 2011-2019 r. obserwujemy niewielki, ale stosunkowo stabilny wzrost zainteresowania – nieco zwiększającego dynamikę w ostatnich trzech latach. Rok 2020 to już ponad dwukrotny wzrost popularności względem roku poprzedzającego (czyli 2019 r.). Sezon 2021 notuje wynik niższy niż poprzedni rok, ale jednocześnie wyraźnie wyższy niż 2019. Nie będzie nadużyciem, jeśli powiemy, że wynika to nie tylko ze zmian w zachowaniach zakupowych, ale również z realnego wzrostu zainteresowania ogrodnictwem i uprawą produktów we własnym ogrodzie.

-“Sądzę, że utrzyma się trend kreatywnego wykorzystywania swojej przydomowej przestrzeni i zaangażowania w ideę DIY. (…) Bardzo istotne staje się również samodzielne tworzenie ekologicznej żywności, a co za tym idzie – w nadchodzącym sezonie spodziewamy się dużego zainteresowania produktami takimi jak szklarnie ogrodowe czy małe rozsadniki balkonowe.” – tak trendy na sezon 2021 prognozował Emil Dudzik, CEO Mirpol

Nowe okoliczności i globalne zmiany spowodowały szersze zmiany w zakresie podejścia do przydomowej przestrzeni. Zainteresowanie tunelami foliowymi to tylko jeden z wielu aspektów.

Światełko w tunelu – czyli za co kochamy tunele foliowe

Mikroklimat powstający w tunelu foliowym to możliwość uprawy ciepłolubnych roślin, takich jak m.in.: pomidor, ogórek czy papryka. Oprócz tego, pomaga w uprawie roślin ozdobnych oraz warzyw liściowych i kapustnych.

Warto dodać, że ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi obejmuje również zabezpieczenie przed opadami, które mogą powodować wystąpienie chorób grzybowych. A skoro ryzyko jest mniejsze – maleje także konieczność sztucznego wspierania upraw. To kolejny duży ekopunkt dla tuneli. Fani ogrodnictwa cenią tunele również za korzystny wpływ na szybkość wzrostu roślin i obfitość plonów czy przedłużenie okresu wegetacyjnego roślin.

Pozytywnych aspektów nie brakuje, więc warto wspomnieć o tym, z jakim poziomem inwestycji musimy liczyć się, aby dostac te profity. Co ciekawe – koszt tunelu foliowego jest stosunkowo niewielki i wynosi około kilkaset złotych. Dla przykładu, małą szklarnię ogrodową (2m x 3m x 2m) z oknami, o konstrukcji ze stali galwanizowanej (średnica rurek: 19mm x 0,65m) i poszyciem z polietylenu 140g możemy nabyć za niewiele ponad 300 złotych.  Oczywiście tunele mogą być wykonane z różnego rodzaju konstrukcji (np. z drewna, betonu, metalowych rur, tworzywa sztucznego) i posiadać różny rodzaj folii – a oba te aspekty będą w istotny sposób wpływać na cenę produktu.

W kategorii produktów takich jak tunele foliowe producent powinien zamieścić co najmniej kilka różnych modeli, co pozwala na łatwe dopasowanie tunelu do miejsca, którym dysponujemy. Rzecz jasna modele różnią się nie tylko rozmiarem i wspomnianymi wcześniej materiałami wykonania konstrukcji, ale również dodatkowymi elementami wpływającymi na komfort użytkowania (np. podwójna wentylacja, większa liczba okien, dodatkowe drzwi, przystosowanie do wyposażenia w systemy nawadniające).

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button