Kultura i rozrywka

Homeopatia – co należy o niej wiedzieć?

Homeopatia to metoda leczenia, która delikatnie odbiega od bardziej tradycyjnych metod, opierających się o wykorzystanie środków farmakologicznych, aby zwalczyć różne dolegliwości. Ma ona od wielu lat rzesze swoich wiernych zwolenników oraz przeciwników. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat homeopatii, zasad jej działania, rodzajów, zalet itd.

 

Czym jest homeopatia i w jaki sposób działa?

Homeopatia jest coraz bardziej popularna wśród wszelkich zwolenników medycyny alternatywnej oraz naturalnej. Opiera się ona na zasadach, które pozwalają na leczenie różnego typu dolegliwości. Ich źródła należy upatrywać u pewnego niemieckiego lekarza Heringa, który jako pierwszy propagował homeopatię.

Do głównych zasad, na których opiera się homeopatia należy m.in.:

  • zasada podobieństw – oznacza to, że podobne należy leczyć w podobny sposób, gdy podaje się odpowiednia dawkę substancji, wywołują one naturalne reakcje organizmu;
  • zasad dynamizowania – zgodnie z nią mniejsza dawka danych substancji może wywołać silniejsze reakcje obronne organizmu, jednak, aby dana substancja nie była jedynie trucizną, powinna zostać rozcieńczona.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Heringa, objawy ustępują w określonym porządku, zależnie od choroby. Kierunek zdrowienia podążą od wewnątrz do zewnątrz itd. Dzięki znajomości tej chronologii lekarz łatwiej może ocenić, czy leczenie postępuje w odpowiedni sposób.

Potencje i rozcieńczenia

Ważnym wyrażeniem, na które należy zwrócić uwagę jest potencja homeopatyczna. Oznacza to siłę, z jaką leki homeopatyczne mają działać. Znaki dotyczące tej własności pojawiają się obok nazw leków. Potencje homeopatyczne można podzielić na dziesiętne, które określa się literą D i liczbą, setną, określaną literami C i K oraz liczbą, a także potencję LM, która dotyczy stosunku rozcieńczenia leku 1:50 000. Potencje homeopatyczne można także podzielić na słabe, średnie oraz wysokie, a nawet bardzo wysokie. Warto jednak zaznaczyć, że te ostatnie muszą być stosowane pod okiem doświadczonego lekarza i homeopaty.

Leki homeopatyczne

Zgodnie z głównymi zasadami homeopatycznymi na sam proces leczenia ma wpływ bardzo dużo czynników. Z tego powodu, niektóre leki nie mają przyporządkowanych konkretnych zakresów działania. Dlatego bardzo ważne jest to, aby pacjent odbył wizytę u doświadczonego homeopaty i lekarza przed przyjęciem jakiegokolwiek leku. Tylko w taki sposób może mieć pewność co do jego skuteczności.

Leki homeopatyczne można podzielić na substancje jednoskładnikowe, a także na bardziej złożone substancje wieloskładnikowe. Ich skład oparty jest przede wszystkim na substancjach roślinnych i mineralnych. Wszystkie leki są dostępne w wielu formach jak np. tabletki, krople, granulki, ampułki itd. Dostępne są także maści oraz kremy.

Homeopatia – kontrowersje

Homeopatia budzi także wiele kontrowersji i skrajnych emocji z wielu powodów. Przede wszystkim jej przeciwnicy wskazują na brak jednoznacznych badań, które potwierdzałyby skuteczność tej metody. Dla wielu kontrowersje wywołuje niezgodność homeopatii z religią katolicką. Można znaleźć wiele niepochlebnych opinii na jej temat w prasie religijnej. Mimo wszystko homeopatia daje widoczne efekty, dlatego warto bliżej zainteresować się tematem i skorzystać z pomocy doświadczonych lekarzy i homeopatów.

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close