KrajKultura i rozrywkaRegion

Ile trwa kurs na prawo jazdy? – najważniejsze informacje

Planujesz zdać egzamin na prawo jazdy? Zastanawiasz się nad wyborem ośrodka kształcenia kierowców? Rozmyślasz ile trwa kurs na prawo jazdy? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się dla ciebie jasne.

 

Wielu przyszłych kierowców ma bardzo duży problem z wyborem szkoły jazdy. Mnogość opinii, znaczące grono instruktorów, różne terminy i ceny nie ułatwiają tego zadania. Większość kandydatów podejmuje decyzję na podstawie polecenia znajomych, którzy robili prawo jazdy wcześniej i dysponują jakimś doświadczeniem w tym temacie. Własne przeżycia innych osób niekiedy okazują się jednak inne niż te, które mogą cię spotkać. Jeśli dopiero wybierasz szkołę lub jesteś w trakcie kursu i zastanawia cię, czy to jak on przebiega jest normalne, zapraszamy do lektury. Wszystkie elementy procesu uzyskiwania uprawnień zostaną opisane w sposób szczegółowy i postaramy się przybliżyć ci, ile czasu powinien każdy z nich trwać.

Co musisz zrobić przed kursem?

Jeszcze przed samym rozpoczęciem nauki czeka cię szereg formalności. W pierwszej kolejności powinieneś odbyć wizytę lekarską. Jest ona najczęściej organizowana przez sam ośrodek szkolenia kierowców i odbywa się zazwyczaj jeszcze w tym samym tygodniu.

Drugą formalnością jest udanie się do odpowiedniego urzędu, w celu uzyskania numeru profilu kandydata na kierowcę, powszechnie znanego jako PKK. Ten krok nie wpłynie znacząco na to ile trwa kurs na prawo jazdy.

Jeśli dostarczysz wszystkie wymagane dokumenty, a urząd nie będzie ich weryfikować, indywidualny numer otrzymasz tego samego dnia. W najgorszym wypadku ten etap będzie trwał 2 dni – – dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego motoklub.pl.

Ostatnim krokiem, który podejmiesz przed przyswajaniem wiedzy związanej z prowadzeniem pojazdów, jest oczywiście podpisanie umowy z wybraną szkołą. Dla wielu osób, które dopiero co wkraczając w dorosłość robią prawo jazdy, jest to pierwsza tak poważna umowa. Pamiętaj o jej dokładnym przeczytaniu.

Ile trwa kurs na prawo jazdy w ośrodku szkolenia kierowców?

Ten etap będzie różny zależnie od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wybór szkoły i sposób jej organizacji. Oczywiście im lepiej działa, tym będzie wszystko trwało krócej. Drugą kwestią jest odpowiedni tryb samego kursu. Poniżej przedstawimy ci dwa alternatywne sposoby jego zaliczenia.

Kurs tradycyjny

Jest to formuła znana większości studentów. Będziesz musiał przyjść do ośrodka lub wynajętej przez niego sali i wysłuchać trzydziestu godzin wykładu na temat znaków, rodzajów skrzyżowań, ogólnych zasad prowadzenia pojazdu, zmiany biegów, pojazdów uprzywilejowanych, a wszystko zakończy się kursem z pierwszej pomocy. Ten etap trwa zazwyczaj około miesiąca, jeśli jest prowadzony w toku standardowym, ale możesz też wybrać prowadzony w przyśpieszonym toku i wówczas powinien on zająć nie więcej niż dwa tygodnie, najczęściej ograniczając się do weekendów. Na potwierdzenie posiadanych kompetencji będziesz musiał zdać wewnętrzny egzamin teoretyczny.

Kurs e-learningowy

Alternatywa dla kursu tradycyjnego, której wybór będzie miał bezpośrednie przełożenie na to, ile trwa kurs na prawo jazdy. Niezmieniony pozostaje zakres materiału do przyswojenia, jednak możesz go wykonać w swoim tempie. Otrzymasz dostęp do platformy on-line i przygotujesz się do udowodnienia swoich kompetencji. Jeśli zależy ci na czasie, to możesz skorzystać i zakończyć go w dwa dni. Uwieńczenie tego cyklu nauki stanowi zdanie egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (popularnie skracanego do WORD). Zależnie od miasta, na sam egzamin czeka się od dnia, do nawet 5 dni. Jest on przeprowadzony w pełni na komputerach w salach po około 20 osób. Codziennie odbywa się wiele takich terminów, więc nie będziesz miał problemu z dopasowaniem tego obowiązku do swojego grafiku.

Kurs praktyczny

To najbardziej czasochłonny etap na drodze do uprawnień. Zależnie od szkoły, jego czas trwania może różnić się. W niektórych ośrodkach trwa on zaledwie miesiąc, a w innych może rozciągnąć się do nawet 6 miesięcy. Bardzo dużo w tym stadium zmieniają twoje preferencje. Jeśli nie masz wybranego instruktora, a jedyne o co prosisz to jego duża dyspozycyjność, to istnieje bardzo duża szansa na szybkie zakończenie szkolenia. Jeśli chcesz dostać się do najbardziej obleganego z kierowców w szkole, musisz uzbroić się w cierpliwość. Ważne jest, aby ten etap nie trwał za długo, bo kluczowa w tej materii jest regularność. Również i ten etap kończy się egzaminem wewnętrznym, który jednak bardzo często jest przeprowadzany bez przyłożenia większej wagi, a aby go nie zaliczyć, musiałbyś popełnić bardzo poważny błąd.

Egzamin państwowy

Pozornie najszybszy etap kursu. Czy tak jest jednak w rzeczywistości? Niestety, prawda potrafi zaskakiwać i bardzo możliwe, że na ten test będziesz musiał poczekać nawet dwa tygodnie. Wszystko jest zależne od wielu czynników, z czego najważniejszym jest liczba kursantów, chcących w danym okresie otrzymać uprawnienia. Co roku kształtuje się to w ten sposób, że w zimie jest ich najmniej, a latem i późną wiosną najwięcej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przeżywa prawdziwe oblężenie. Jeśli ci się jednak poszczęści i zdasz za pierwszym razem, również ten etap możesz mieć bardzo szybko za sobą.

Po otrzymaniu zaliczenia pozostaje już tylko odebrać dokument z urzędu. Zazwyczaj jest to związane z dwoma tygodniami czekania, co jest dość długim okresem, jeśli wziąć pod uwagę ile trwa kurs na prawo jazdy. Pamiętaj, że do momentu jego odbioru nie przysługują ci jeszcze uprawnienia z niego wynikające.

Jak już pewnie udało ci się wywnioskować, proces zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami może trwać zarówno nieco ponad dwa miesiące, jak i może rozciągnąć się w czasie do prawie ośmiu, dziewięciu miesięcy. Bardzo ważna jest dobra decyzja przy wyborze szkoły, podparta analizą najlepszego dla siebie rozwiązania. Musimy wybrać tryb kursu, właściwego instruktora, a nawet okres roku, w którym zamierzamy zdać egzamin. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze najważniejsze jest to, ile trwa kurs na prawo jazdy, ale komfort jazdy i solidna nauka, zapewniająca bezpieczeństwo na drodze.

Zobacz także: https://motoklub.pl/ile-czeka-sie-na-prawo-jazdy

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close