reklama
REKLAMA
KrajWiadomość dnia

Jak ochronić dziecko przed następstwami szkolnych wypadków?

reklama

Niezależnie od wieku, dzieci są pełne energii, którą emanują we wszystkich kierunkach. Zabawy na szkolnych korytarzach, klasowe wyjazdy czy rodzinne wakacje czasami kończą się wypadkami. Jak można odpowiednio zabezpieczyć dziecko?

Wypadek to najczęściej następstwo nieszczęśliwego zbiegu zdarzeń. Czasami popchnięcie przez kolegę podczas zabawy w berka, może spowodować upadek i złamanie lub skręcenie kończyny przez naszą pociechę. Rywalizacja na zawodach międzyszkolnych może przynieść nieoczekiwaną kontuzję. Obrażenia mogą otrzymać również osoby spokojne, które stronią od ekspresyjnych rozrywek. Wystarczy, że będą w złym miejscu o niewłaściwej porze. Ponadto dziecięca wyobraźnia jest praktycznie nieograniczona. To świetna sprawa, ale czasami sprowadza się do infantylnych zachowań i zabaw np. z ogniem, co może doprowadzić do poparzeń. O ile są rzeczy, na które nie mamy wpływu, o tyle mamy realne możliwości na zminimalizowanie ich skutków.

Wiele przydatnych i wartościowych informacji, znaleźć można na: Witaj szkoło! Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka, by chronić je przed szkolnymi wypadkami?

Najważniejsze informacje – krok po kroku

reklama

Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Jednak warto, aby nasze dziecko miało swoją polisę. Chyba żaden rodzic nie podejmuje takiego ryzyka i dlatego dzieci zwykle są ubezpieczone, przynajmniej w szkole. Oznacza to, że szkoła pośredniczy w zawarciu umowy. Wiąże się to z tym, że możemy poprosić tę instytucję o przedstawienie regulaminu i Ogólnych Warunków Umowy (OWU). Warto skorzystać z tej możliwości. W powyższych dokumentach znajdziemy informacje, które powinniśmy wnikliwie przeanalizować. Na czym się skupić?

Zakres ochrony oraz wysokość odszkodowania

W regulaminie lub OWU znajdziemy dane dotyczące zakresu ochrony. W skrócie to zdarzenia i wypadki, jakie obejmuje polisa. Następnie wskazywane są wysokości odszkodowania. Warto pamiętać, że są to kwoty maksymalne. Inaczej więc będzie wyglądał procent uszczerbku na zdrowiu od 10.000zł, a inaczej od 100.000zł. Kwoty te mają znaczenie w sytuacji, gdy będziemy musieli prywatnie udać się do gabinetu fizjoterapeuty na rehabilitację lub kupić (nawet na kilka tygodni) sprzęt ortopedyczny.

Wartości ubezpieczenia powinny być na tyle wysokie, aby pozwoliły na pokrycie wydatków związanych z leczeniem. Powrót do zdrowia będzie łatwiejszy, jeśli będziemy mieli środki na skorzystanie z wiedzy specjalistów i ewentualne leki lub wsparcie rehabilitanta. Niskie kwoty ubezpieczenia mogą nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów. Należy pamiętać również o wyłączeniach, czyli sytuacjach, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania.

Termin obowiązywania i terytorium

Niektóre polisy skonstruowane są w ten sposób, że okres ochrony wyznacza rok szkolny, a miejsce, w którym obowiązuje, ogranicza się ogólnie ujmując do szkolnych murów. Wówczas wakacyjny wyjazd, gdzie dzieci radośnie harcują lub kolonia wiązać się będą z dodatkowym wydatkiem na ubezpieczenie. Ewentualny brak polisy to kolejny ciężar, który spoczywa na naszych barkach.

Dlatego optymalnym rozwiązaniem wydaje się wybór takiego ubezpieczenia, które ochroni dziecko przez cały rok, poza szkołą, a nawet na zagranicznych wakacjach. Dzięki temu jednorazowy wydatek będzie zdecydowanie niższy niż okazjonalny zakup ubezpieczenia, uzależniony od okoliczności. Godnym rozważenia pomysłem są dodatki oferowane przez ubezpieczyciela. Należy przez to rozumieć poszerzenie zakresu ubezpieczenia np. jeśli dziecko uprawia sporty ekstremalne. Pozwoli to na zapewnienie kompleksowej ochrony naszych najbliższych.

Wybierając ubezpieczenie szkolne, warto poświęcić krótką chwilę na przeanalizowanie oferty, z którą najpewniej wraz z początkiem roku przyjdzie do domu nasze dziecko. Porównanie wersji szkolnej z polisą dopasowaną indywidualnie może nas rozczarować. Dlatego warto znaleźć czas, aby porozmawiać z konsultantem, który dostosuje zakres oraz kwoty ubezpieczenia do naszych potrzeb. Tak sporządzona polisa na miarę będzie miękkim lądowaniem dla naszego dziecka i portfela.

źródło: materiał prasowy partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button