KrajKultura i rozrywkaRegion

Jak przywitać jesień w ogrodzie?

Koniec lata zbliża się wielkimi krokami i wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób przywitać nadchodzącą jesień. Naszym zdaniem najlepiej zrobić to w ogrodzie! Jak przygotować rośliny do zimy, jak spędzić czas z rodziną na świeżym powietrzu oraz jak ocieplić jesienne wieczory? Podpowiadamy!

 

Zbiory i porządki

Jesień to jeden z ulubionych sezonów każdego ogrodnika. Jakie prace najlepiej wykonywać w tym okresie?

Plony owocowo-warzywne 

We wrześniu cieszymy się owocami naszej całorocznej pracy. W tym miesiącu przeprowadza się zbiory jabłek, gruszek, śliwek i orzechów. Oprócz tego zbieramy również większość warzyw korzeniowych, kapustę, kukurydzę oraz dynie. Zgromadzone plony zazwyczaj wykorzystujemy w kuchni. Niektóre z nich świetnie sprawdzają się jako przetwory, inne możemy przechowywać w chłodnym miejscu nawet przez kilka miesięcy. Wielu z nas decyduje się na zamrożenie części warzyw i owoców po to, by móc cieszyć się ich smakiem także po zakończeniu sezonu. 

Jesienne porządki ogrodowe 

Jesienne porządki są niezwykle istotne w całym procesie uprawiania ogrodu. W ich trakcie musimy odpowiednio zabezpieczyć nasze rośliny przed nadejściem zimy i związanych z nią mrozów. Jakie prace należy wykonać jesienią?

  • Usuńmy z trawnika suche liście;
  • Pozbądźmy się chwastów i mchu;
  • Skośmy trawę;
  • Przeprowadźmy aerację trawnika;
  • Obetnijmy suche i spróchniałe gałęzie drzew i krzewów;
  • Suto podlejmy wszystkie rośliny w naszym ogrodzie;
  • Korzenie przykryjmy korą;
  • Porządkując rabatę, nawieźmy ją kompostem, obornikiem lub sztucznym nawozem;
  • Delikatne rośliny okryjmy włókniną;
  • Rozłożyste krzewy obwiążmy sznurkiem. 

Słoneczne dni. Jak najlepiej je wykorzystać?

Jesienią zdarzają się również cieplejsze dni, które warto spędzić na świeżym powietrzu. Jak najlepiej je wykorzystać?

Rodzinne spotkania 

Dobrym sposobem na słoneczne popołudnie jest rodzinne grillowanie. Jak je zorganizować? Nic prostszego! Po prostu ustawmy w ogrodzie duży stół, przygotujmy ulubione potrawy, rozpalmy grilla i cieszymy się ostatnimi podrygami lata w najlepszym stylu. 

Zabawy z dziećmi 

Dzieci doskonale czują się na świeżym powietrzu i dlatego ciepłe jesienne dni warto wykorzystać na zabawy ogrodowe. Na trawniku rozłóżmy sporych rozmiarów koc i połóżmy na nim wcześniej uzbierane kasztany, jarzębinowe kulki  oraz kolorowe liście. Następnie zaprośmy nasze pociechy do zabawy w budowanie śmiesznych ludzików, układanie jesiennych bukietów i nawlekanie czerwonych korali. 

Jak ocieplić chłodne wieczory?

Jesień kojarzy nam się z chłodnymi wieczorami, które skutecznie zniechęcają nas do spędzania czasu w ogrodzie. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Paleniska ogrodowe 

Paleniska ogrodowe to świetny sposób na rozgrzanie atmosfery. Rozpalany w nich ogień sprawia, że jest nam zdecydowanie cieplej, a wieczór wydaje się naprawdę magiczny. Tańczące płomienie rozświetlają nasz ogród, a dźwięk trzaskających polan dodaje mu urokliwości. Inwestując w dobrej jakości palenisko ogrodowe, dajemy sobie szansę na niezapomniane chwile. Przy bezpiecznym i kontrolowanym ogniu nie tylko się ogrzejemy, ale również urządzimy wyjątkową imprezę z pieczeniem kiełbasek w roli głównej. 

Biokominki 

Biokominek to nowoczesne urządzenie, które doskonale sprawdza się jako ogrzewacz ogrodowy. Dzięki niewielkim rozmiarom piec może zostać ulokowany w dowolnym miejscu trawnika lub tarasu, a niebagatelny design sprawia, że staje się on ich wyjątkową ozdobą.

 

źródło: materiał partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close