Artykuł Sponsorowany

Jak uzyskać mieszkanie komunalne? Sprawdzamy, komu się należy.

Mieszkania komunalne przeznaczone są dla osób w trudnej sytuacji materialnej, które nie są w stanie same kupić lub wynająć nieruchomości. Tego typu lokale są własnością gminy i to ona decyduje, kto może otrzymać lokal, który stanowi formę pomocy socjalnej. Brane są pod uwagę kryteria, które decydują, kto może otrzymać mieszkanie.

 

 

Mieszkanie komunalne – co to jest?

Mieszkania komunalne to nieruchomości, które są własnością gminy, są przeznaczone dla osób w trudnej sytuacji materialnej, które nie mogą pozwolić sobie na samodzielny zakup lokalu mieszkalnego. Aby otrzymać mieszkanie, należy spełnić szereg warunków, ale i to nie oznacza, że lokal zostanie przydzielony. Liczba chętnych znacznie przekracza ilość mieszkań, dlatego trzeba czekać w długiej kolejce. Mieszkania komunalne mogą znacznie różnić  się prezentowanym standardem. Część z nich stanowią nowo wybudowane mieszkania, inne to lokale w starych kamienicach, o niskim stanie technicznym.

Kto może starać się o mieszkanie komunalne?

Nie ma jednoznacznie określonych przepisów, które mówiłyby, kto może starać się o przyznanie lokalu komunalnego. Każda gmina może samodzielnie wyznaczać kryteria, ale jest kilka elementów, które brane są pod uwagę. Są to:

  • średni dochód gospodarstwa domowego – to kryterium, które biorą pod uwagę wszystkie samorządy. Bardzo niski dochód nie jest warunkiem otrzymania lokalu komunalnego. Stanowi duże zagrożenie, że lokator nie będzie w stanie opłacać czynszu, co może być dużym problemem dla gminy. Zbyt wysoki dochód również dyskwalifikuje o staranie się o mieszkanie od gminy. Według samorządów osoby o wysokich zarobkach mogą kupić lub wynająć mieszkanie na wolnym rynku.
  • brak innej nieruchomości – osoba, która składa wniosek o mieszkanie komunalne, nie może posiadać innej nieruchomości,
  • zameldowanie na terenie gminy – samorządy często wymagają, aby osoba starająca się o lokal, była zameldowana na terenie gminy przez określony w rozporządzeniu gminnym minimalny czas.
  • kryterium metrażowe – najczęściej jest zamieszkiwanie w lokalu, w którym na osobę przypada nie więcej niż 6 m kw. powierzchni mieszkalnej.

Samorządy mogą samodzielnie regulować pierwszeństwo w przyznaniu mieszkania komunalnego oraz tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o mieszkanie komunalne.

Czynsze w mieszkaniach komunalnych

Źródło: Mieszkania komunalne: wszystko, co chcesz (i musisz) o nich wiedzieć

Co należy zrobić, aby dostać mieszkanie komunalne?

Procedura starania się o lokal komunalny może nieco różnić się na terenie każdej gminy. Należy zapoznać się z warunkami, które są określone w uchwale rady gminy lub miasta. Kolejnym krokiem jest złożenie stosownego wniosku do urzędu gminy. Do wniosku należy dołączyć potrzebne dokumenty, najczęściej jest to oświadczenie o wysokości dochodów, umowa o pracę itp.

Po złożeniu wszystkich dokumentów wniosek jest rozpatrywany przez urzędników, którzy oceniają jego zasadność oraz sprawdzają sytuację rodzinną, majątkową i finansową wnioskodawcy. Po zatwierdzeniu wniosku, osoba starająca się o mieszkanie, trafia na listę oczekujących. Czas oczekiwania na mieszkanie komunalne, w zależności od gminy, może wynosić kilka miesięcy, a czasami kilka lat. Jeżeli lokal został przyznany, wnioskodawca po jego obejrzeniu, może odmówić przyjęcia.

Gmina może złożyć trzy propozycje, jeżeli żadna nie zostanie zaakceptowana, osoba starająca się o mieszkanie, może zostać skreślona z listy oczekujących. Powodem nieprzyjęcia mieszkania jest często jego zły stan techniczny, położenia czy nieodpowiedni metraż. Jeżeli mieszkanie zostanie zaakceptowane, wnioskodawca podpisuje umowę z gminą. Poszczególne gminy mogą ustalić odstępstwa od kryterium dochodowego. W takim przypadku kryterium dochodowe jest zwiększone o 30% i dotyczy:

  • osób niepełnosprawnych lub ich opiekunów,
  • emerytów lub osób otrzymujących świadczenie przedemerytalne, rentę lub rentę rodzinną,
  • wychowankowie domów dziecka lub dzieci pochodzących z rodzin wielodzietnych,
  • osób mieszkających w zreprywatyzowanych kamienicach, które otrzymały wypowiedzenia umów najmu – w takim wypadku kryterium dochodowe jest zwiększone o 40%. 

Mieszkanie komunalne – prawa i obowiązki

Mieszkanie komunalne nie jest własnością lokatora, jest przez niego wynajmowane, a należy do gminy. Lokator musi konsultować z gminą remont lub przebudowę lokalu, nie ma również prawa do podnajmowania mieszkania. Nie znaczy to jednak, że lokator nie ma żadnych praw. Najważniejszym przywilejem jest to, że gmina musi zapewnić ochronę przed eksmisją.

W przypadku, gdy lokal musi zostać opuszczony przez najemcę, gmina musi zapewnić mu lokal zastępczy. W przypadku, gdy najemca uchyla się od płacenia czynszu lub wskutek zwiększenia dochodów, lub zmiany sytuacji rodzinnej, stracił prawo do lokalu komunalnego, gmina może wypowiedzieć mu umowę najmu. Lokator mieszkania komunalnego ma prawo zamiany mieszkania na inne. Aby tego dokona, musi znaleźć chętną osobę, wtedy dochodzi do transakcji trójstronnej, w której udział biorą  dwaj lokatorzy oraz urząd gminy.

Wysokość czynszu w lokalach komunalnych ustalana jest przez samorządy na podstawie tzw. wartości odtworzeniowej lokalu, czyli kosztów wybudowania jednego mlokalu. Bardzo ważne jest to, że po określonym w ustawie rady gminy lub miasta czasie, lokator ma prawo wykupić lokal. O tym, czy dane mieszkanie będzie można wykupić, zawsze decyduje samorząd.

Najczęściej mieszkanie można wykupić po 5 latach od jego użytkowania. Samorządy udzielają dużych zniżek, zdarza się, że mieszkanie można kupić za 5% jego wartości. Warunkiem wykupienia mieszkania jest nieposiadanie żadnych zaległości czynszowych. W przypadku śmierci lokatora, mieszkanie nie podlega ogólnym zasadom dziedziczenia. Po jego śmierci prawo do najmu przechodzi na osoby oznaczone, czyli współmałżonka, dzieci czy konkubenta, które wspólnie zamieszkiwały w lokalu.

Mieszkania komunalne są bardzo łakomym kąskiem, często starają się o nie osoby o wysokich dochodach, które chcą po pewnym czasie wykupić lokal i sprzedać go w znacznie wyższej cenie. Z drugiem strony jest wiele osób, które powinny otrzymać lokal, ale muszą czekać w długiej kolejce oczekujących. Brak dokładnych uregulowań prawnych w tej kwestii oraz mała ilość lokali komunalnych powoduje, że temat mieszkań komunalnych jest ciągle nie do końca rozwiązany.

 

źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button