reklama
Artykuł SponsorowanyKategorie

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

reklama

Pompy ciepła to nowoczesne i wielofunkcyjne urządzenia, które zyskują na popularności wśród posiadaczy domów jednorodzinnych. Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną tworzy energooszczędny i ekonomiczny system, dzięki któremu można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.  Fotowoltaika zasili Twój dom energią i zoptymalizuje rachunki za prąd, a pompa ciepła ogrzeje i ochłodzi budynek. Jak działają pompy ciepła i dlaczego są opłacalne?

 

Czym jest powietrzna pompa ciepła?

Pompy ciepła to wielofunkcyjne urządzenia które pozwalają zaoszczędzić około 70-75% wydatków ponoszonych na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Pompa jest idealnym zamiennikiem kotła węglowego, olejowego czy grzejnika elektrycznego. Dlaczego? Ponieważ jest tańsza w eksploatacji, a przy tym ekologiczna. Powietrze pompy do ogrzewania czerpią ciepło z powietrza przekazują je do obiegu grzewczego w domu.

Przy doborze mocy pompy ciepła warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

reklama
  • zapotrzebowanie budynku na ciepło,
  • wielkość ogrzewanej powierzchni,
  • rodzaj instalacji grzewczej w budynku.

Zapotrzebowanie cieplne budynku uzależnione jest od wielu czynników. Przy doborze pompy ciepła trzeba wziąć pod uwagę: stopień izolacji budynku, rodzaj wentylacji oraz ilość i wielkości okien, a także ich parametrów, jak przenikalność cieplna. Pompy ciepła dzielimy na gruntowe i powietrzne. W tym przypadku skupimy się na powietrznej pompie ciepła. Powietrzne pompy ciepła to dobra alternatywa dla tych gruntowych – są znacznie tańsze, a efekt ich działania jest taki sam. Dodatkowo montaż powietrznych pomp ciepła jest szybki,a urządzenie zajmuje niewiele miejsca.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Połączenie fotowoltaiki z powietrzną pompą ciepła

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę oraz pompę ciepła? Te dwa urządzenia tworzą opłacalne rozwiązanie. Najwięcej wątpliwości w tym temacie pojawia się z jednego powodu – instalacja PV najwydajniej pracuje latem, natomiast ogrzewanie potrzebne jest zimą. Rozwiązaniem tego problemu jest bilansowanie energii. Bilansowanie pozwala na wprowadzanie wyprodukowanych latem nadwyżek energii do sieci i odbiór energii wtedy, kiedy będzie ona nam najbardziej potrzebna – np. zimą. Połączenie pompy ciepła do c.o. i c.w.u z instalacją PV jest coraz bardziej popularne w naszym kraju. Dodatkowo dzięki integracji instalacji fotowoltaicznej i powietrznej pompy ciepła zyskujemy niezależność od podwyżek cen prądu. Samodzielne wytwarzanie prądu i ciepła przyczyniają się do zmniejszenia rachunków i stworzenie niemal zeroenergetycznego domu.

Ile kosztuje inwestycja w pompę ciepła?

Inwestycja w powietrzną pompę ciepła jest dość kosztowna. Jednak to gra warta świeczki – pompa ciepła jest najbezpieczniejszą formą ogrzewania domu. Pozwala także zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Na rynku dostępny jest szereg dofinansowań dla Beneficjentów – te obejmują zakup i montaż pomp ciepła. Największy zysk będzie widoczny w momencie wytwarzania prądu elektrycznego przez własne źródło energii. Fotowoltaika obniża koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła do minimum. Jeśli panele zostaną dobrane prawidłowo, to wytworzą one w ciągu roku dokładnie tyle energii, ile potrzebuje pompa ciepła oraz inne urządzenia w domu. Jak prawidłowo dobrać moc pompy? Do nowego domu powinny być wykonane dokładne obliczenia cieplne. Jeśli mówimy o starszym budynku, to potrzeby cieplne określane są na podstawie audytu wykonanego przez eksperta energetycznego.

Więcej na temat działania fotowoltaiki oraz metodologii dobierania odpowiedniej mocy do zapotrzebowania – pod adresem: https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika-jaka-moc-instalacji-pokryje-moje-zapotrzebowanie/

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button