Region

Jazzowe Żory

Tu każdy dźwięk wymaga od muzyka niezwykłej precyzji. Jeszcze większej, gdy się śpiewa. To właśnie jazz, który chyba nigdy nie miał się tak dobrze jak obecnie. Takich młodych i utalentowanych osób jest znacznie więcej. Stąd pomysł na międzynarodowy konkurs. To właśnie na tej scenie wystąpi dwunastu wokalistów. Pomysłodawcą imprezy jest Grzegorz Karnas, wokalista jazzowy, który sam wielokrotnie był nagradzany.

Mam nadzieję, że tutaj to zadziała, to dopiero pierwsza impreza, ale z tego jak się przyglądałem, powstał pomysł, bo jest takie zapotrzebowanie. W zasadzie w Polsce są dwa tego typu konkursy – mówi Grzegorz Karnas.

To właśnie w jednym z nich laureatką została Karolina Glazer. Mimo, to uważa, że wokalistyka jazzowa traktowana jest trochę po macoszemu. – Jazz stricte nie kojarzy się z wokalem, jest to bardziej muzyka instrumentalna, wokal jest traktowany instrumentalnie i nie przypada to być może do gustu przeciętnemu słuchaczowi – stwierdza Karolina Glazer.

Zdaniem utalentowanego muzyka Szymona Folwarcznego w jazzie nie wystarczają już tylko umiejętności. – Wokalista oprócz umiejętności wokalnych musi mieć charyzmę, coś co przyciąga, coś co skupia w momencie, gdy śpiewa, żeby po prostu chcieć go słuchać – mówi Szymon Folwarczny.

Słuchać wokalistów uwielbia znana wokalistka jazzowa Karin Krog, która do Żor przyjechała prosto z Norwegii. – Ja myślę, że wielu piosenkarzy uważa, że śpiewa jazz, ale tak nie jest. Dlatego tak dobrze jest zobaczyć, że aż tylu muzyków, którzy zjawili się tutaj, śpiewa naprawdę dobry jazz – uważa Karin Krog.

To czy osiągną sukces nie zależy jednak od nagrody, a od nich samych, bo jazz – jest muzyką indywidualistów.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close