Wiadomość dnia

Katowice powalczą o organizację mistrzostw świata siatkarzy

Katowiccy radni dziś jednym głosem poparli starania miasta o organizację Mistrzostw Europy w Siatkówce Mężczyzn w 2014 roku. – Jest szansa na zawarcie w tym roku umowy z PZPS i wtedy byłaby gwarancja 100%, przynajmniej od strony organizacji i współfinansowania – mówi Krystyna Siejna, wiceprezydent Katowic. Miasto na organizację imprezy będzie musiało wydać dziesięć milionów złotych. To o cztery miliony więcej niż na zeszłoroczny Eurobasket. – To uchwała intencyjna stąd moje pytanie, stąd mój niepokój – wydajemy 10 mln złotych ważne by było, aby na naszej hali rozgrywała mecze reprezentacja Polski. W innym przypadku zainteresowanie, jak mówią doświadczenia, jest znacznie mniejsze – uważa Marek Szczerbowski, radny Katowic.

W zeszłym roku Polacy w Spodku nie zagrali – co znacząco wpłynęło na zainteresowanie meczami Eurobasketu. A jak duże znaczenie dla zapełnienia hali ma obecność w niej naszej kadry pokazał niedawny mecz koszykarski z Bułgarami. Polski Związek Piłki Siatkowej możliwości przyznania Katowicom współorganizacji mistrzostw na razie nie komentuje. Nam udało się nieoficjalnie dowiedzieć, że gościć siatkarzy chciałoby dziesięć polskich miast. Cztery mają odpaść.

Jednak według katowickich urzędników Katowice mają co najmniej jedną, ale za to bardzo mocną kartę przetargową. – Hale mamy z ogromnymi tradycjami – Spodek. W porównaniu z innymi halami, które dopiero się uczą w tej chwili organizacji tych dużych imprez. I nawet jeżeli są nowocześniejsze w tej chwili, jeżeli spełniają może niektóre warunki lepiej od Spodka katowickiego, to doświadczenie, które mamy w organizacji wielkich imprez, jest chyba naszym największym atutem – zaznacza Sławomir Witek, UM w Katowicach.

Jednak konkurencja nie śpi. Według wieloletniego dziennikarza sportowego, a obecnie radnego, Andrzeja Zydorowicza, największe zagrożenie stanowi nowo-otwarta hala na granicy Gdyni i Sopotu. – Myślę, że tam należy upatrywać najgroźniejszego konkurenta dla Katowic. Tym bardziej, że wielu polityków pochodzi z tego regionu i mają także wpływ na pewne decyzje.

Pierwsza decyzja – katowickich radnych – już została podjęta. I o ile wsparcie polityków pewne nie jest, o tyle kibiców – na pewno.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close