RegionWiadomość dnia

Każdy może zjechać pod ziemię! Wirtualny spacer po realnej kopalni Ziemowit

Kopalnia Ziemowit w Lędzinach niedawno obchodziła 60-lecie założenia. Z tej okazji postanowiono zaprosić wszystkich chętnych do zwiedzania kopalni. Spacer odbywa się wirtualnie, dzięki specjalnej prezentacji, której autorem jest Jacek Filipiak, były pracownik „Ziemowita” a obecnie znakomity fotograf, filmowiec i specjalista technik multimedialnych.

Autor gromadził przez lata materiały zdjęciowe, które wykorzystał jako tworzywo do prezentacji. Skompletowanie odpowiedniego zestawu zdjęć, to podstawa, ale dopiero początek drogi. Efekt finalny możemy oglądać dzięki żmudnej kompilacji pojedynczych ujęć w płynnie odtwarzaną przestrzenną panoramę.

Wirtualny spacer po kopalni „Ziemowit” można oglądać nie tylko na komputerze, ale i w oddanej do użytku w Barbórkę 2012 nowoczesnej, odremontowanej sali multimedialnej, na 42-calowych monitorach dotykowych. Możemy zwiedzić m.in. szatnię łańcuszkową, lampownię, nadszybie, pijalnie wody, zjechać na dół do ściany wydobywczej, zobaczyć jak wygląda drążenie chodnika, likwidacja ściany, w końcu możemy także zajrzeć do gabinetu i sprawdzić, czy dyrektor Piotr Niełacny jest na posterunku. Zwiedzający mogą zajrzeć do 35 ważnych miejsc w kopalni, ale autor zapowiada, że docelowo tych punktów będzie ponad 200.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close