reklama
REKLAMA
KrajKultura i rozrywkaWiadomość dnia

Kiedy udać się z psem do okulisty?

reklama

Nasi czworonożni przyjaciele, podobnie jak my, borykają się z problemami zdrowotnymi dotykającymi wszystkich organów: narządów ruchu, skóry, jelit, a także wzroku. Jak rozpoznać, że pies potrzebuje pomocy okulisty i jak wybrać odpowiedni gabinet?

Problemy z narządem wzroku są bardzo często spotykane u psów, zwłaszcza ras brachycefalicznych do których zaliczają się mopsy, buldogi, pekińczyki i shih tzu. W przypadku wymienionych ras problemy z oczami mają związek z budową głowy – oczodoły są płytkie, a gałki oczne w nich słabo osadzone. Wtedy nasz pupil jest szczególnie narażony na wypadanie gałki ocznej. Rasy, w których ten problem pojawia się znacznie rzadziej, są z kolei narażone na zaćmę (m.in. owczarki niemieckie, golden retrivery, cocker spaniele czy sznaucery miniaturowe). Z pewnością jednak nie istnieje rasa, która chroniłaby psa przed urazami mechanicznymi oczu. To tylko część przypadków, w których konieczny będzie kontakt z okulistą dla psa.

Kiedy będzie potrzebna wizyta z psem u okulisty?

Dolegliwości oczne u psów dzielą się na stany ostre i przewlekle. Do stanów ostrych należy wypadnięcie gałki ocznej, rozcięcie powieki czy inne mechaniczne urazy (odniesione np. podczas walki psa z innym czworonogiem). W tych przypadkach szybka wizyta u okulisty dla psa jest koniecznością.

reklama

Nieco trudniej jest zauważyć objawy chorób przewlekłych oka, do których należą: zaćma, wrzód rogówki, zapalenie spojówek. Wszystkie te choroby dają podobne objawy: zaczerwienienie spojówek lub ich obrzęk, mrużenie oczu i ich łzawienie. Inne symptomy, które powinny nas skłonić do wizyty u weterynarza, to charakterystyczne zachowania psa związane z powyższymi dolegliwościami. Należą do nich: światłowstręt, pocieranie łapą o chore oko albo pogorszenie wzroku, które możemy rozpoznać po tym, że pies porusza się niepewnie albo wpada na przeszkody. Wszystkie wymienione sytuacje powinny skłonić nas do szukania pomocy u okulisty.

Okulista dla psa – na co zwrócić uwagę?

Wybierając okulistę dla psa należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Na pewno powinna to być placówka specjalistyczna, zapewniająca kompleksową opiekę. Ani dla ludzi, ani dla zwierząt nie jest korzystne leczenie się w kilku miejscach – otrzymanie diagnozy w jednym, a kontynuowaniu leczenia (np. operacyjnego) w innym. Dobrze jest kiedy lecznica, do której trafi nasz pupil, może zająć się jego leczeniem na wszystkich tego etapach. To z kolei jest możliwe jedynie w wysokiej klasy, specjalistycznych placówkach, wyposażonych w najnowszej generacji sprzęt i wykonującej zabiegi mikrochirurgiczne. Przykład takiego okulisty dla psa stanowi For Eyes: https://for-animals.pl/okulista-dla-psa/, działająca na terenie Górnego Śląska. Czworonożni pacjenci z miast Katowice, Gliwice, Chorzów czy Tychy mogą liczyć tam na opiekę na światowym poziomie. W tej przychodni weterynaryjnej przeprowadzane są zabiegi mikrochirurgiczne oka, elektroretinografia(ERG), czy operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepem soczewki.

źródło: materiały prasowe partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button