reklama
KrajZdrowie

Kiszonki i ich dobroczynne właściwości. Co i jak kisić?

reklama

Kiszenie jest jednym z najstarszych sposobów utrwalania żywności. Co i jak kisić, by nadać produktom wyjątkowy smak i zachować właściwości odżywcze?

 

Kiszonki to prawdziwe bogactwo witamin i składników odżywczych. Można je zrobić nie tylko z warzyw, ale także z owoców, grzybów czy ziaren.

Jakie właściwości prozdrowotne mają kiszonki? Co i jak można ukisić?

 

reklama

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

 

Czym jest kiszenie?

Kiszonki przeżywają obecnie renesans, choć znane są już od wielu lat. Kiszenie polega na fermentacji z udziałem bakterii mlekowych, w której wyniku cukry obecne w komórkach produktu rozkładają się na kwas mlekowy. Dzięki temu produkt nie ulega procesowi rozkładu i zyskuje specyficzny smak, który jest wynikiem wytwarzania się niewielkiej ilości alkoholu i kwasu octowego.

 

Kiszonki: właściwości

Kiszonki śmiało można zaliczyć do superfoods, czyli produktów o niezwykłych właściwościach odżywczych. Dzięki kwasowi mlekowemu powstałemu podczas fermentacji, kiszonki są doskonałym probiotykiem – kwas mlekowy reguluje mikroflorę jelitową i pracę układu trawiennego. Kiszonki regulują poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ponadto są bogatym źródłem witamin i minerałów – m.in. żelaza, witamin C, E, K oraz witamin z grupy B.

Dzięki zawartości tych składników kiszonki:

  • wspomagają odporność

  • zapobiegają rozwojowi infekcji grzybiczych i bakteryjnych

  • poprawiają pracę układu trawiennego

  • przyspieszają metabolizm

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

SUPERFOODS, czyli jedzenie o niezwykłych wartościach odżywczych

 

 

Co i jak kisić?

Do kiszenia najlepiej wybrać produkty bogate w wodę i cukry, choć w zasadzie ukisić można wszystko. Należy pamiętać, by wybrane produkty były jak najświeższe, nieuszkodzone i pochodziły ze sprawdzonych, najlepiej ekologicznych źródeł.

 

Co nada się najlepiej?

  • warzywa: kapusta, ogórek, kalafior, botwinka, fasolka szparagowa, buraki, marchew, pomidor, biała rzodkiew, czosnek, cebula, bakłażan, papryka

  • owoce: cytryny, wiśnie, czereśnie

Możesz także wykonać mieszankę swoich ulubionych warzyw, która dostarczy organizmowi pełnego przekroju potrzebnych witamin i bakterii probiotycznych.

 

Do przygotowania kiszonek będziesz potrzebować:

  • szklanego lub kamionkowego naczynia

  • ulubionych produktów

  • czystej wody

 

Kiszenie krok po kroku

Dokładnie umyte, osuszone i pokrojone produkty umieść ciasno w naczyniu i zalej solanką. Ważne jest, aby w naczyniu znajdowało się jak najmniej powietrza, który przyspiesza proces rozkładu. Doprawiamy ulubionymi przyprawami – najpopularniejszymi przyprawami używanymi do przygotowania kiszonek są czosnek, cebula, jałowiec i ziele angielskie.

W pierwszej fazie kiszenia, która powinna trwać około 3 dni, naczynie z kiszonką należy zostawić otwarte lub częściowo przykryte. Dzięki temu powstałe w procesie fermentacji gazy swobodnie się ulotnią. Naczynie powinniśmy trzymać w temperaturze 15-21 stopni Celsjusza.

Podczas drugiej fazy kiszenia zamykamy naczynie i przenosimy je w chłodne, zaciemnione miejsce. W tej gazie zatrzymujemy proces fermentacji.

Poznamy, że kiszonki są gotowe po tym, jak produkty osiądą na dnie, a na górze zgromadzi się woda. Wtedy możemy przenieść kiszonki do lodówki i z nich korzystać.

 

Marlena Borczyk

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jak ugotować bób? Bób – bogactwo wartości odżywczych

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

DPS w Orzeszu to kolejne ognisko koronawirusa. Jaka sytuacja w Domu Pomocy Społecznej?

Katowice: Skoszone drzewa i BMW rozerwane na strzępy! Koszmarny wypadek na Beskidzkiej! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Żłobki w Katowicach będą dostępne przez cały okres wakacyjny

reklama

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button