Kraj

Kłopoty z Kartą Polaka

– „Zdecydowanie najtrudniejsza sytuacja przy realizacji tej ustawy występuje na Białorusi” – powiedział wiceminister.

Wyjaśniał, że od ponad 2 miesięcy na przyznanie wizy przez Białoruś oczekuje 3 konsulów. „To skutecznie utrudnia działalność polskich placówek konsularnych” – ocenił.

Jak podkreślił, obecnie w konsulatach w Grodnie i Brześciu zakres obowiązków – poszerzony w związku z ustawą o Karcie Polaka – jest realizowany przez zbyt mały zespół. Uniemożliwione są m.in. wyjazdy urzędników konsularnych w teren i przeprowadzenie szerszej akcji informacyjnej.

Dodał, że „w celu załagodzenia sytuacji” konsulaty w pierwszej kolejności rozpatrują wnioski o wydanie Karty Polaka zgłaszane przez osoby w podeszłym wieku i osoby rekomendowane przez organizacje polonijne oraz szczególnie zasłużone. Procedura w ich wypadku trwa 2-3 tygodnie.

Zdaniem wiceministra nie ma problemów z przyznawaniem Karty w innych krajach. Jak poinformował posłów, na Ukrainie może powstać w najbliższym czasie kilka nowych placówek konsularnych.

Dodał, że w sierpniu, po analizie ofert poszczególnych miast, zapadnie decyzja w tej sprawie. Przyznał, że na razie są brane pod uwagę lokalizacje m.in. w Iwano-Frankowsku, Żytomierzu i Winnicy. Dodał, że 1 sierpnia we Lwowie zostanie oddany nowy budynek polskiego konsulatu, co „radykalnie poprawi sytuację wydawania dokumentów”.

Borkowski przedstawił także statystyki, z których wynika, że dotychczas polskie konsulaty zarejestrowały ponad 6200 wniosków o Kartę Polaka. 57 proc. z nich przyjęto na Ukrainie, zaś prawie 30 proc. na Białorusi.

Karta Polaka przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia w krajach za naszą wschodnią granicą, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Umożliwia m.in. refundację wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwia uzyskiwanie stypendiów, czy podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Osoby ubiegające się o Kartę muszą wykazać znajomość języka polskiego i polskich zwyczajów. Muszą też wykazać polskie korzenie bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o swej działalności na rzecz polskości.

Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close