KrajRegionZdrowie

Kolki, wzdęcia, biegunki i zaparcia u małych dzieci – czym łagodzić ciężkie stany u maluszków?

Męczące kolki czy wzdęcia, jak również problemy z wypróżnianiem to częste kłopoty zdrowotne pojawiające się u niemowląt. Dowiedz się, jak możesz pomóc swojemu dziecku.

 

Dlaczego dzieci mają problemy z brzuszkiem?

Problemy trawienne u niemowląt wynikają najczęściej z niedojrzałości układu pokarmowego. W większości przypadków przemijają samoistnie po kilku miesiącach i pojawiają się sporadycznie, np. po wprowadzeniu nowego produktu do diety dziecka lub jako objaw zarażenia wirusem, tzw. jelitówki. W każdym przypadku, jeśli objawy utrzymują się dłużej, niż kilka dni, warto problem skonsultować ze specjalistą: pediatrą lub położną.

Sprawdzone sposoby na kolki u dzieci

Mianem „kolki” określa się popularnie skurcze jelit, których część małych dzieci doświadcza w pierwszych miesiącach życia. Najczęściej przemijają samoistnie, z dnia na dzień. Pomocne w ich niwelowaniu jest podawanie dziecku probiotyków dla noworodków i niemowląt, delikatne masowanie brzuszka, karmienie piersią i bujanie. Niestety, nie stwierdzono, aby istniał jeden stuprocentowo skuteczny sposób na kolki.

Kolki, wzdęcia, biegunki i zaparcia u małych dzieci – czym łagodzić ciężkie stany u maluszków? (foto: materiały partnera)

Jak walczyć ze wzdęciami u dzieci?

Małe dzieci często miewają gazy – szczególnie w pierwszym pół roku życia, gdy ich motoryka jest jeszcze ograniczona. Częste układanie na brzuszku jest wskazane nie tylko z powodów fizjoterapeutycznych, ale również pomaga jelitom dziecka oczyszczać się z gazów i produktów przemiany materii. Jeśli gazom towarzyszy ból brzucha, płacz dziecka i dodatkowo bardzo nieprzyjemny zapach, istnieje duże prawdopodobieństwo występowania reakcji alergicznej (np. na składnik mleka modyfikowanego lub element diety). W takim przypadku warto pod okiem lekarza wprowadzić dietę eliminacyjną. Należy wspomnieć, że wbrew powielanym mitom, w skrajnych jedynie przypadkach występowania nietolerancji laktozy winę za wzdęcia niemowlaka karmionego piersią jest mleko matki.

Biegunka u niemowlaka

Biegunka u noworodka i niemowlaka może być związana ze wspomnianą niedojrzałością układu trawiennego, ale często bywa również reakcją alergiczną. Należy pamiętać, że poza probiotykami nie można podawać dziecku żadnych preparatów na własną rękę – jeśli biegunka utrzymuje się dłużej, niż 48 godzin lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy jak śluz w stolcu, pasma krwi czy podniesiona temperatura, konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem.

Zaparcia u niemowląt

Najczęściej problem zaparć u niemowląt pojawia się w czasie rozszerzania diety. Związane jest to z kolejną zmianą w pracy układu pokarmowego, który musi „nauczyć się” trawić produkty stałe, odmienne znacząco w składzie od mleka kobiecego czy modyfikowanego. Aby ułatwić dziecku wypróżnienia, należy od samego początku podawania nowych produktów uczyć maluszka pić wodę do posiłków i w ciągu dnia (czystą, niegazowaną, średniomineralizowaną). Można również raz dziennie podawać suszone śliwki – najlepiej namoczone w gorącej wodzie i zmiksowane. W aptekach dostępne są również słoiczki zawierające ekologiczny mus ze śliwek. Sięgając po suszone śliwki ze sklepowej półki sprawdźmy, czy nie zostały poddane procesowi siarkowania – takich unikajmy. Niektórzy lekarze zalecają również w skrajnych przypadkach zaparć stosowanie czopków glicerynowych – zawsze jednak po uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

W apteczce domowej warto mieć również skuteczne w przypadku dorosłych preparaty na zaparcia – wapteka.pl posiada w swojej ofercie wiele sprawdzonych produktów.

Interesuje Cię tematyka zdrowia i pielęgnacji niemowląt? Przeczytaj kolejny artykuł: Najlepsze kosmetyki dla dzieci – jakie wybrać?

 

źródło: artykuł partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close