RegionWiadomość dnia

Koniec z sypialnią dla bezdomnych i publiczną toaletą? Ruszył remont dworca PKP w Bytomiu [ZDJĘCIA, WIDEO]

To pierwszy w tym miejscu remont od ponad 50 lat. Bytomski dworzec kolejowy straszył mieszkańców i przyjezdnych od dawna. -Będzie to w końcu wyglądać jak dworzec a nie jak stodoła, bo tak to wyglądało wcześniej. Deski u góry, prześwity, więc jest to jakiś na pewno plus. Do zrobienia jest na prawdę dużo. Chociażby zewnętrzna elewacja – wylicza Sebastian Kozielski, inicjator akcji „Chcemy remontu dworca PKP w Bytomiu”. Zaczęli od holu dworca, bo ten był najbardziej zaniedbany. -Jest brudny, nieciekawie wygląda, ciężko się tamtędy przechodzi tak na dobra sprawę – mówi o dworcu kolejowym w Bytomiu Krzysztof Pawlus, mieszkaniec Bytomia.

ZDJĘCIA: Ruszył remont dworca kolejowego w Bytomiu. W końcu będzie tu ładnie i „normalnie”?
 
Nie ma też kas biletowych czy toalet. Zaś to, ile pociągów dziennie przejeżdża przez miasto, zależy od tego… gdzie PKP akurat remontują torowiska. Objazd przez Bytom to wygodna wtedy alternatywa. Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej. -Tu był rozkład jazdy zawsze, kasy czynne, mnóstwo ludzi. Do 70 roku jeździłem stąd do Katowic – wspomina Reinhard Glomb, który od urodzenia mieszka w Bytomiu. Przed wojną z Bytomia można było pociągiem wybrać się nawet do Berlina. Teraz połączeń jest zdecydowanie mniej. Mieszkańcy mają tego dość, wzięli więc sprawy w swoje ręce. -Niech ktoś zobaczy jak tu wygląda, mamy duże miasto, a w sumie jest to syf. Dworzec to wizytówka, więc co to o nas świadczy – podkreśla Ewa Niemand, mieszkanka Bytomia.
 
Po obywatelskiej akcji „Pucuj! Glancuj!” bytomski dworzec kolejowy lśnił czystością, a władze PKP po raz kolejny obiecały jego modernizację. Tym razem prawdopodobnie słowa dotrzymają. By ten liczący ponad 100 lat budynek odzyskał dawny blask, potrzeba jednak o wiele więcej. -Bardzo dobrze, że to robią. Mamy taka nadzieję, bo tego chcemy, żeby budynek dworca, bo jest on cenny i ważny również architektonicznie odgrywał przyszłości znaczącą rolę – mówi Henryk Bonk, zastępca prezydenta miasta Bytomia. Bo teraz mieszkańcy Bytomia mają do wyboru tylko kilka kierunków podróży. Gliwice, Katowice, Herby i Lubliniec, to dla nich zdecydowanie za mało.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close