reklama
Artykuł SponsorowanyKultura i rozrywka

Konserwacja instalacji fotowoltaicznej

reklama

Niezależnie od tego, czy system fotowoltaiczny znajduje się na dachu, czy na gruncie, wymaga on raz na jakiś czas czyszczenia. Oczywiście w przypadku instalacji na gruncie problemu z dostępem do paneli nie ma. To spore ułatwienie. Trudniej czyści się panele słoneczne umiejscowione na dachu z uwagi na dostępność i bezpieczeństwo.

 

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne?

Wiele osób wychodzi z założenia, że panele czyszczą się same, gdyż samoistnie zsuwają się z nich liście czy śnieg. Jednak zabrudzenia tak naprawdę na nich zostają i regularne mycie paneli słonecznych jest wskazane. Opady deszczu nie są w tym przypadku wystarczające. Obecnie zanieczyszczenie powietrza jest bowiem bardzo duże i opady atmosferyczne nanoszą na instalację różnego rodzaju szkodliwe substancje, które wcale nie są łatwe do usunięcia.

Panele słoneczne warto konserwować raz lub dwa razy w roku. W przeciwnej sytuacji nagromadzone zanieczyszczenia mogą doprowadzić do ich zniszczenia i spadku wydajności. Dla instalacji fotowoltaicznej kluczowy jest okres jesienno-zimowy.

reklama

Konserwacja instalacji fotowoltaicznej jesienią i zimą

Jesienią i zimą panele są narażone na zaleganie śniegu i liści opadłych z drzew. Liście nie tworzą na panelach szczelnej pokrywy i często usuwa je wiatr, ale w przypadku śniegu już nie zawsze jest tak kolorowo. Zalegający na instalacji śnieg, który nie zsuwa się samoczynnie spowodować może spadek mocy rzędu nawet 100%. Z kolei liście po intensywnych opadach atmosferycznych stworzyć mogą na panelach zbitą skorupę. Dlatego tak duże znaczenie ma mycie instalacji fotowoltaicznej przed zimą i po jej zakończeniu.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Jak utrzymać panele słoneczne w czystości?

Warto sięgnąć w tym przypadku po odpowiednie akcesoria. Panele myje się tylko w dni chłodniejsze, najlepiej z samego rana. Nie można przy tym na nie wchodzić. Do mycia instalacji fotowoltaicznych przeznaczone są specjalne środki czyszczące. Panele czyści się roztworem, który składa się w 50% z wody demineralizowanej i w 50% z izopropanolu. W razie potrzeby można też użyć zwykłej wody, ale miękkiej. Dobrej jakości preparaty usuwają sadze, kurz i pył, a więc tzw. brud eksploatacyjny. Powinny też poradzić sobie z naciekami i osadami wodnymi. Przy okazji zapobiegają one ponownemu osadzaniu się pyłów.

Podczas mycia instalacji naziemnych wykorzystywane są miękkie szczotki i myjki z wysięgnikiem. W przypadku paneli zlokalizowanych na dachu trzeba sięgnąć po myjki teleskopowe. Zakazane jest natomiast stosowanie myjek ciśnieniowych. Instalacje fotowoltaiczne są bowiem zbyt delikatne i łatwo można je uszkodzić. W razie potrzeby konserwację i mycie paneli można zlecić profesjonalistom.

Dlaczego czyszczenie paneli ma tak duże znaczenie?

Przede wszystkim panele fotowoltaiczne, które nie są zanieczyszczone przez pył, śnieg czy liście są o wiele bardziej efektywne, produkują więcej prądu. Już niewielka plama na module fotowoltaicznym może przekładać się na mniejszą efektywność pracy całej instalacji. Deszcz zmywa wiele pyłów i kurzu z paneli, ale i tak wymagają one regularnego mycia ręcznego. Można zabrać się za to samodzielnie lub postawić na pomoc fachowców.

W Polsce najbardziej narażone na zabrudzenia są instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na Górnym Śląsku (duże uprzemysłowienie terenu), w Małopolsce (smog) i nad morzem (wysoki poziom zasolenia powietrza oraz obecność ptactwa). Ponadto na ogół mocniej zabrudzone są panele na dachach o mniejszym stopniu nachylenia.

A w odpowiednim doborze systemu, prawidłowej instalacji paneli i szacunkowych kosztach pomoże firma Passive Instal, specjalizująca się w fotowoltaice.

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button