Kultura i rozrywkaRegion

Kto to do mnie dzwonił?

Codziennie nasz telefon rozdzwania się setki razy. Czasami są to połączenia, których się spodziewamy i od osób, które mamy zapisane w pamięci naszego telefonu. Niekiedy jednak wśród połączeń od osób, które znamy, na ekranie naszego telefonu wyświetla się ciąg cyfr, którego nie poznajemy. W takich sytuacjach odruchowo odbieramy lub, później, oddzwaniamy. I jest to błąd, z którego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Dlaczego? Przeczytajcie dalej, a na pewno wszystko stanie się jasne. Ponadto dowiecie się w jaki sposób z tym walczyć.

 

Zawsze odbierasz połączenia z nieznanych numerów?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to najwidoczniej czas już przestać. Dlaczego? Ponieważ to dosyć ryzykowne zachowanie. Tak naprawdę w przestrzeni publicznej niewiele mówi się o tym, jakie zagrożenia płyną z odbierania nieznanych numerów. A tymczasem jest ich całkiem sporo. Fałszerze znaleźli nowy sposób na pozyskiwanie naszych danych wrażliwych – są to SMS-y z nieznanych numerów lub połączenia. Jeśli odbieramy taki telefon, automatycznie dostają dostęp do naszych danych, które często tak pieczołowicie chronimy. Kiedy oddzwaniamy, chętnie naciągają nas na spore sumy pieniędzy. Analogiczna sytuacja dzieje się z SMS-ami z nieznanych numerów. Dlatego tak ważne jest, aby na wszystko dokładnie uważać. Jak jednak to zrobić?

Sposób na nieznane numery jest banalnie prosty…

Wystarczy bowiem skorzystać z dostępnych w Internecie stron do sprawdzania nieznanych numerów. To wielka baza wiedzy, w której znajduje się mnóstwo numerów telefonów. Skąd one się tam biorą? Oczywiście jest to działanie internautów, którzy mieli z danym numerem telefonu styczność. Dodają go do bazy, opatrują komentarzem, a inni internauci – oceniają powyższe numery. Dzięki temu każdy, kto szuka odpowiedzi – ma szansę ją znaleźć. Wystarczy wejść na taką stronę jak np. infonumer.pl i tam, w odpowiednie miejsce wpisać ciąg cyfr, który wyświetlił nam się na telefonie. Dzięki temu otrzymujemy dostęp do bazy, w której znajdują się oceny i komentarze internautów, które dotyczą danego numeru. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy można oddzwonić na podany numer, czy lepiej całkowicie go zignorować i zablokować. Jeśli jest to numer neutralny lub pozytywny – doskonale wiecie, że możecie oddzwonić. Pamiętajcie jednak o solidarności – jeśli znacie jakiś numer to zostawcie swój komentarz, który pozwoli innym na lepsze działanie, w przypadku, gdyby oni dostali połączenie z nieznanego numeru. Koniecznie sprawdźcie działanie tej strony i odpowiednio reagujcie! Dzięki temu nigdy nikt nie ukradnie waszych danych, ani waszych ciężko zarobionych pieniędzy.

 

źródło: materiały partnera
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close