reklama
KategoriePodróżeSilesia Flesz najnowsze informacje

Bilety na karcie ŚKUP. Co trzeba wiedzieć

reklama

Śląska Karta Usług Publicznych, czyli ŚKUP oferuje różnego rodzaju bilety. Do wyboru mamy bilety okresowe, przejazdy jednorazowe, które funkcjonują w dwóch taryfach: odległościowej oraz strefowo-czasowej.

Karta ŚKUP działa już od wielu lat. Pasażerowie często jej nie znoszą i czekają na aplikację i ułatwienie płatności. Jednak na razie jesteśmy na kartę skazani. Zatem – jak kupować bilet ŚKUP? Czytajcie

Kupowanie biletów

Wszystkie dostępne bilety okresowe oraz jednorazowe strefowo-czasowe można zakupić w wersji elektronicznej.

Opłaty za bilety okresowe, od 24-godzinnych do 90-dniowych, oraz jednorazowe bilety strefowo-czasowe można dokonać za pomocą:

reklama
  • Portalu Klienta (za pośrednictwem szybkich płatności)
  • Punktu Obsługi Klienta
  • Punktu Obsługi Pasażera
  • Stacjonarnych Automatach Doładowania

W przypadku przejazdów jednorazowych wystarczy doładować kartę wybraną kwotą. Pieniądze na konto karty przelać można przez:

  • Portal Klienta
  • Punkty Obsługi Klienta
  • Punkty Obsługi Pasażera
  • Stacjonarne Automaty Doładowania
Kodowanie biletów 

Przy zakupie (w POP-ie, POK-u, punkcie sprzedaży lub przez automat) biletów okresowych oraz biletów jednorazowych w taryfie strefowo-czasowej, zakup jest tożsamy z kodowaniem.

Wyjątkiem jest zakup za pomocą portalu klienta. W takiej sytuacji bilet zostanie zakodowany (czyli zapisany na karcie) przy pierwszej styczności karty z czytnikiem (kasownik ŚKUP w pojeździe) po zakupie danego biletu. Po przyłożeniu karty do czytnika pojawi się komunikat „Doładowanie zrealizowane”. Dopiero ponowne przyłożenie powoduje skasowanie (aktywację) danego biletu.

 

Uwaga. Po zakupie biletu na Portalu Klienta należy przyłożyć dwukrotnie kartę do czytnika. Pierwsze przyłożenie spowoduje zakodowanie biletu na karcie, a drugie aktywację biletu. Gdy na karcie znajduje się aktywny bilet średniookresowy lub długookresowy, system pozwoli wyłącznie na zakodowanie nowego biletu, skasować (aktywować) możemy go dopiero po wygaśnięciu bieżącego.

Opłata za przejazd w taryfie odległościowej pobierana jest bezpośrednio z elektronicznej portmonetki (konta karty).

Kasowanie biletów na karcie ŚKUP

Proces kasowania odbywa się w czytniku w pojeździe komunikacji miejskiej – w autobisue, tramwaju lub trolejbusie Jeżeli na karcie zapisany jest bilet okresowy lub strefowo-czasowy wystarczy przyłożyć kartę do czytnika.

W przypadku gdy na karcie znajduje się aktywny bilet średniookresowy lub długookresowy, system pozwala wyłącznie na zakodowanie nowego biletu, skasować (aktywować) możemy go dopiero po wygaśnięciu aktualnego biletu.

Lewy dolny przycisk ekranu głównego pozwala na wybór wśród zapisanych na karcie biletów. Lewy górny przycisk służy do zakupu biletu w taryfie strefowo-czasowej z konta karty jeśli nie został on wcześniej kupiony i zakodowany.

W przypadku biletów odległościowych odpowiednia suma pobierana jest bezpośrednio z elektronicznej portmonetki na koncie karty. Należy jednak pamiętać aby przyłożyć kartę także przy wysiadaniu z pojazdu. Tylko wtedy zapłacimy za faktycznie przejechany odcinek.

Jeśli na karcie została zakodowana przysługująca ulga, system automatycznie pobierał będzie opłatę odpowiadającą cenie biletu ulgowego. Jeżeli ulga nie jest zakodowana, PRZED przyłożeniem karty, należy wybrać na czytniku odpowiednią opcję, co pozwoli na wybranie biletu ulgowego.

Nowa taryfa ZTM

ZTM jak metro w Londynie. Nowa taryfa

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button