KategoriaKrajRegion

Mieszkańcy Chorzowa wykręcili na KajTeroz ponad 860 tys. km!

Dwa lata temu uruchomiono Chorzowski Rower Miejski. Przez ten czas, użytkownicy KajTeroz przejechali ponad 860 tysięcy kilometrów.

 

Chorzowski Rower Miejski działa od 11 października 2018 roku. Z początku było to tylko 150 zwyczajnych jednośladów i 15 stacji. Od marca 2019 roku jest to już 46 stacji  i 460 rowerów – w tym tandemy, rowery familijne typu cargo, rowery z fotelikami dziecięcymi i rowerki dziecięce. Jak podaje operator KajTeroz do tej pory na chorzowski rowerach miejskich wykręcono ponad 860 tys. km, to tak jakby ich użytkownicy 21 razy okrążyli Ziemię. 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Rowery miejskie w Chorzowie to nie tylko rekreacja

– Popularność rowerów wynika z łatwego dostępu do nich. Niemal na każdym osiedlu w Chorzowie znajduje się stacja KajTeroz. Dzięki temu chorzowianie w wygodny i ekologiczny sposób mogą przemieszczać się po mieście. Widać, że najpopularniejszą stacją jest ta przy rynku – zaraz obok centrum przesiadkowego, parkingów i ścieżek rowerowych. To pokazuje, że rower miejski w Chorzowie to nie tylko rekreacja, ale też zróżnicowanie transportu do pracy, szkoły czy na zakupy –  mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W tym roku, mimo pandemii koronawirusa i opóźnionego startu KajTeroz, rowery wypożyczono już ponad 108 tys. razy. To pokazuje, że mieszkańcy Chorzowa polubili również miejskie jednoślady.

– Z pewnością są osoby, które wypożyczają rowery tylko do celów rekreacyjnych, ale obserwujemy też, że bardzo wielu chorzowian korzysta z nich regularnie dojeżdżając na przykład do szkoły lub do pracy – mówi Tomasz Wojtkiewicz prezes Nextbike Polska.

Kto korzysta z KajTeroz?

Jak podaje operator KajTeroz największą grupą użytkowników miejskich rowerów w Chorzowie są osoby w wieku 18-25 lat (29 proc.), a także 30-39 lat (27 proc.). Statystyczny użytkownik najczęściej podróżuje rowerem miejskim między 17.00 a 19.00 (ok. 20% wszystkich wynajmów), a średni czas jednego wypożyczenia wynosi 27 minut i 29 sekund.

Do tej pory w systemie zarejestrowało się prawie 31 tys. użytkowników, z czego 5,7 tys. w bieżącym sezonie. Najbardziej aktywni tegoroczni użytkownicy systemu mają na swoich kontach: lider – 222 przejazdy, kolejni 205 i 201 wypożyczeń.

Najpopularniejsze stacje wynajmów:

  • Rynek: 6,05%,
  • Park Śląski ZOO: 5,77%,
  • Park Śląski – Pelikany: 5,57%.

Najczęściej pokonywane trasy to przejazdy pomiędzy stacjami w Parku Śląskim:

  • z ZOO do przystanku Elka: 5,9 % przejazdów,
  • od przystanku Elka do ZOO: 5,8%,
  • od ZOO do przystanku Pelikany:5,5 %.

Na jednośladach KajTeroz można swobodnie przemieszczać się pomiędzy pięcioma miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponadto stacje rowerowe Chorzowskiego Roweru Miejskiego  zostały zintegrowane z katowickim City by bike, Siemianowickim Rowerem Miejskim, Sosnowieckim Rowerem Miejskim i Tyskim Rowerem. Dodatkowo pojazdy standardowe można wymieniać między nimi. W tym roku sezon roweru miejskiego w Chorzowie potrwa do końca listopada.

Źr.: mojchorzow.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Lekarze o słowach Sasina: To dla nas policzek! Jest reakcja Śląskiej Izby Lekarskiej

Naukowcy badają odporność mieszkańców Śląska i Zagłębia na koronawirusa

Coraz więcej wody w śląskich rzekach! Pod Gliwicami ewakuowano zwierzęta z gospodarstw [WIDEO]

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close