KrajRegion

Nakaz zapłaty z E-Sądu? Mieszkańcy Śląska bronią się i wygrywają!

Mija właśnie dekada od uruchomienia e-sądu w Lublinie. Od momentu rozpoczęcia działalności sąd ten wydał już wiele milionów nakazów zapłaty głównie przeciwko osobom zadłużonym pozwanym o zapłatę. Każdego roku do ok. 2 milionów mieszkańców Polski trafiają nakazy zapłaty wydane w EPU. Mimo wszystko odwoływanie się od tych nakazów zapłaty nigdy jeszcze nie było tak łatwe.

 

Mieszkańcy Śląska to zauważyli i korzystają z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii prawnych pomagających w całej Polsce osobom zadłużonym. W tym Kancelarii EUROLEGE, która wśród osób mieszkających na Śląsku cieszy się dużym zaufaniem.

Kto właściwie pozywa mieszkańców Śląska do e-sądu?

Prym w składaniu pozwów do e-sądu mają obecnie banki oraz zagraniczne firmy windykacyjne, których na polskim rynku w ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo. W szczególności dziwić mogą siedziby takich firm. A są to np. Luksemburg, Cypr, Szwajcaria, Estonia czy … USA. Jak się okazuje interes w pozywaniu polskich obywateli przed e-sądem zwietrzyło coraz więcej podmiotów z zagranicznym kapitałem.

Jak postępować gdy otrzymam nakaz zapłaty z e-sądu?

Na początku należy zaznaczyć, że nakaz zapłaty z e-sądu ma zgodnie z przepisami jednakowe skutki jak nakaz zapłaty wydany przez sąd tradycyjny. W przypadku braku złożenia sprzeciwu ze strony pozwanego taki nakaz uprawomocnia się i ma wówczas skutki prawomocnego wyroku. Ile wynosi termin na zaskarżenie nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd, czyli złożenia środka o nazwie sprzeciw od nakazu zapłaty? Termin ten wynosi dokładnie 2 tygodnie i biegnie od dnia, w którym odebrałeś nakaz zapłaty osobiście albo zrobił to ktoś z Twoich domowników.

No dobrze, ale co będzie jeśli nie złożysz sprzeciwu od nakazu zapłaty? Wówczas gdy nakaz stanie się prawomocny, za pośrednictwem komornika zapłacisz nie tylko potencjalnie istniejący dług. Będziesz musiał również zapłacić wszystkie wskazywane w nim odsetki i koszty procesu, które mogą być bardzo wysokie.

Dlaczego powinno się składać sprzeciw od nakazu zapłaty w EPU?

Odpowiedź na to pytanie jest o tyle prosta, co oczywista. Wszystko sprowadza się do zrozumienia tego w jaki sposób wydawane są na tak masową skalę nakazy zapłaty w e-sądzie w Lublinie. Procedura wygląda tak, że powód (bank, firma windykacyjna, pożyczkowa) pisze do e-sądu, że ma jakieś określone dokumenty i w związku z tym e-sąd ma jej zasądzić nakazem zapłaty określoną kwotę. Co to oznacza? Ani mniej ani więcej, że e-sąd wydając nakaz zapłaty nie widzi żadnych dokumentów. Jedynie wierząc na słowo i zapewnieniom banku, firmy windykacyjnej czy pożyczkowej uznaje, że w pozwie wszystko jest prawdą. Włącznie z tym, że określone dokumenty istnieją, że mają określoną treść oraz, że kwoty podawane przez instytucje finansowe są jak najbardziej uzasadnione.

Z tego powodu obowiązkiem każdego pozwanego jest złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w EPU. takiej czynności oznacza, że taka osoba godzi się płacić za coś czego w żaden sposób sąd nie mógł przeanalizować i zbadać. Jeśli już zdajesz sobie sprawę z tego jak działa e-sąd i jak są tam wydawane nakazy zapłaty nawet na dziesiątki i setki tysięcy złotych to już wiesz, że koniecznością jest powiedzenie „sprawdzam” i złożenie skutecznego odwołania od orzeczenia e-sądu w Lublinie.

W jaki sposób wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty do e-sądu?

Każdy środek odwoławczy od orzeczeń sądowych niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędu. Oczywiście są osoby, które samodzielnie składają sprzeciwy od nakazu zapłaty, ale skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika w takiej sprawie wydaje się uzasadnione. Przede wszystkim dlatego, że jako osoba nie posiadająca wiedzy prawniczej możesz popełnić błąd, który w konsekwencji może doprowadzić do przegrania sprawy i licznych problemów finansowych. Drugi powód to niebywała obecnie dostępność do prawników, którzy codziennie stykają się ze sprawami sądowymi o zapłatę z powództwa banków, firm windykacyjnych i pożyczkowych.

W chwili obecnej dużą część rynku antywindykacyjnego w Polsce obsługuje Kancelaria EUROLEGE, która od ponad ośmiu lat pomaga osobom prowadzącym nierówną walkę z wielkimi instytucjami finansowymi. Dzięki wiedzy, specjalizacji oraz dużemu doświadczeniu kilka tysięcy osób uzyskały całkowite albo przynajmniej częściowe oddłużenie.

Gdzie szukać pomocy?

Masz nakaz zapłaty wydany przez sąd i potrzebujesz pomocy? Kancelaria EUROLEGE działa na terenie całego kraju, a współpracujący z nią prawnicy pomagają osobom przed każdym sądem w Polsce, w tym e-sądem, w tym oczywiście sądami na Śląsku.

Jak możesz zgłosić swoją sprawę do EUROLEGE? To niezwykle proste! Wystarczy telefon albo inne urządzenie podłączone do Internetu. Wszystko wygodnie, zdalnie i bez konieczności wychodzenia z domu.

Oto sposoby kontaktu z prawnikami:

  1. Zadzwoń pod numer 530 333 130
  2. Wyślij maila na: kontakt@eurolege.pl
  3. Napisz na Facebooku: www.facebook.com/darmowyprawnik
  4. Wyślij zgłoszenie za pośrednictwem formularza: www.darmowyprawnik.eu

 

źródło: artykuł partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close