Region

Nieboczowy w sercach

Zwana jest też małą wsią, ale wielką duchem. I tę wielkość mieszkańcy Nieboczów chcą zachować mimo, że los tego miejsca jest już przesądzony. Za pięć lat będzie tu wielki zbiornik przeciwpowodziowy. Wieś zostanie przeniesiona w inne miejsce. Powstaną Nowe Nieboczowy. Ci ludzie muszą być w tym miejscu, gdzie się przeniesiemy razem i wspominać to, co tutaj było – mówi Łucjan Wendelberger, sołtys Nieboczów. Już teraz dbają o to by było co wspominać – właśnie wydano książkę o Nieoboczowach. Barbara Mazurek – autorka- wierzy, że publikacja pomoże zachować jak najlepszy obraz Nieboczów: Ma przekazywać całe nasze dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze. Pokazać, że to miejsce jest po prostu wyjątkowe.

Nieboczowy doczekały się też… sesji fotograficznej. Ale takie przedsięwzięcia to nie wszystko. W przygotowaniu jest też specjalny film. Jaki będzie? Tego Nieboczowianie na razie nie zdradzają. 

Powstanie album, z którego przyszłe pokolenia dowiedzą się jak wyglądało kiedyś miejsce, które za kilka lat może znaleźć się pod wodą. Chcemy tym młodym przekazać, żeby nie zapominali o tym jak już nas nie będzie, ze były takie Nieboczowy – tłumaczy Joanna Kołek, mieszkanka Nieboczów.

Zdjęcia, publikacje, piosenki – mieszkańcy Nieboczow w walce o zachowanie swojej miejscowości zwycięstwa nie odnieśli. W walce z niepamięcią wygrana wydaje się już jednak przesądzona.

Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close