Kultura i rozrywka

Nowoczesne plecaki myśliwskie

Plecak jest jednym z najstarszych elementów codziennego wyposażenia towarzyszących człowiekowi. Już nasi prehistoryczni przodkowie, transportując swój dobytek z miejsca na miejsce, wiązali go w zawiniątko, które kładli na plecach w taki sposób, by obie ręce były wolne: pozwalało to bronić się przed niebezpieczeństwami, zbierać żywność i polować lub przedzierać się przez zarośnięte tereny.

 

W średniowieczu powstały wiklinowe plecaki, które były już używane przez myśliwych do transportu upolowanej zwierzyny. Zaczęły pojawiać się pierwsze skórzane, trwalsze i trwalsze niż wiklinowe, niestety też cięższe – skórzane przetrwały do dziś, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem myśliwych. Coraz częściej jednak zastępują je plecaki wykonane z materiałów syntetycznych, o czym pisaliśmy już w artykule o SUEDE. To nie kwestia materiału i jego właściwości jest decydująca, ponieważ o wiele ważniejsza jest funkcjonalność nowoczesnych plecaków. Przedstawimy tę funkcjonalność i innowacyjne rozwiązania w plecakach myśliwskich na przykładzie produktów włoskiej marki MARSUPIO.

Wentylacja i odciążenie

Innowacyjna konstrukcja tyłu plecaka oraz jego szelek, która w pierwszej kolejności odciąża barki i barki użytkownika, dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru i zaangażowaniu pasa biodrowego. Dzięki tej funkcji użytkownik nie odczuje takiego zmęczenia i obciążenia, jak w przypadku klasycznych, prostych plecaków, a zatem będzie w stanie nieść większy ciężar przez dłuższy dystans. Odpowiednie wyprofilowanie i wyścielenie „pleców” i wnętrza szelek sprawia, że są one lepiej wentylowane, cyrkulacja powietrza chłodzi i odprowadza pot z dala od pleców, dzięki czemu użytkownik nie jest narażony na przepocenie, czy obtarcia.

Funkcja transportowa

Wiele modeli wyposażonych jest w specjalne rozszerzalne „kieszenie”, które umożliwiają transport broni w plecaku – zwykle znajdują się z przodu, otwierane od góry tak, aby kolba wystawała ponad plecak i plecy użytkownika, pozwalając na szybkie i łatwe dobywanie broni, a spód chronił lufy jak futerał, przed wilgocią, wilgocią czy zabrudzeniem. Przed użyciem tego typu rozwiązań należy jednak pamiętać o ostrożnym wkładaniu i wyjmowaniu karabinu z optyką, aby nie zniekształcić lunety podczas montażu.
W ofercie producenta znajdziemy również plecaki przeznaczone do transportu zwierzyny, głównie saren i kozic. Specjalne regulowane paski pozwalają na stworzenie odpowiedniej szczeliny pomiędzy plecami a główną komorą plecaka, w której umieszcza się zdobycz i wygodnie transportuje z łowiska do samochodu. Niektóre modele posiadają zwijane poliestrowe kuwety, w których można przewozić tusze bez ryzyka zabrudzenia wnętrza auta. Kuwety są bardzo łatwe w rozłożeniu i złożeniu, a także w czyszczeniu – wykonane z grubego, wytrzymałego materiału, bardzo łatwo je spłukać wodą ze środkiem myjącym.

Funkcja wypoczynkowa

Niektóre myśliwskie i wędkarskie plecaki są wyposażone w lekkie, przenośne, składane krzesło. Znajduje się ono pomiędzy plecami a tylną ścianą plecaka, by łatwo się rozkładać i nie przysparzać niewygody. Taki sprzęt to świetna opcja na polowania zbiorowe i długie oczekiwanie na wyznaczonym miejscu. Dzięki integralności stołka i plecaka użytkownik może z łatwością sięgnąć do niego po wszystkie akcesoria i sprzęt, który nosi ze sobą. Każdy plecak Marsupio cechuje praktyczny podział komór oraz obecność bocznych kieszeni na termos z herbatą lub bidon. Małe kieszonki na przodzie można wykorzystać do przenoszenia ładownic lub wałówki. Ten rodzaj plecaka zainteresować powinien również (a może zwłaszcza) wędkarzy, którzy spędzają godziny na siedząco czekając na branie. Przyda się również podczas długich górskich wypraw, kiedy zamierzamy nieco odpocząć i np. zorganizować mały piknik. https://fraya.pl

 

źródło: artykuł partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close