RegionWiadomość dnia

Nowy biskup sosnowiecki

Wiadomość o nominacji ks. Kaszaka przekazaną w środę przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka rozesłało w komunikacie biuro prasowe Komitetu Episkopatu Polski.

Ks. Kaszak ma 44 lata. Urząd biskupi obejmie po zmarłym w listopadzie ub. roku w wieku 75 lat bp. Adamie Śmigielskim, który był pierwszym ordynariuszem sosnowieckim.

Nowy biskup nominat tej diecezji urodził się w 1964 r. w Choszcznie (Zachodniopomorskie). Studiował w seminariach duchownych w Gościkowie-Paradyżu oraz w Szczecinie, gdzie w 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Studia specjalistyczne z teologii moralnej podjął w 1990 r. na obecnym Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, prowadzonym przez Opus Dei. Pracę doktorską dotyczącą odpowiedzialnej miłości i antykoncepcji w katechezach Jana Pawła II ks. Kaszak obronił osiem lat później. Jednocześnie, w trakcie studiów, od 1992 r. pracował w Papieskiej Radzie do Spraw Rodziny.

Od 1997 r. był sekretarzem przewodniczącego Rady kard. Alfonso Lópeza Trujillo. Pełniąc tę funkcję uczestniczył w wielu sympozjach i kongresach dotyczących życia ludzkiego, małżeństwa i rodziny. Jest m.in. autorem hasła „mentalność antykoncepcyjna” w wydanym w 2003 r. przez Papieską Radę ds. Rodziny „Leksykonie terminów niejasnych i dyskusyjnych odnoszących się do rodziny, życia i problemów etycznych”.

W 1998 r. ksiądz Kaszak otrzymał tytuł prałata. W 2002 r. został rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, gdzie mieszkają księża odbywający w tamtejszych uczelniach studia specjalistyczne. Do pracy w Papieskiej Radzie do Spraw Rodziny wrócił w 2007 r. – został wówczas jej sekretarzem. Jak podkreśla biuro prasowe KEP, ks. Kaszak był jednym ze współorganizatorów VI Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w styczniu tego roku w Meksyku. Jak wówczas zdiagnozował sytuację rodziny, współcześnie próbuje się odbierać jej podstawowe od początku przewidziane w Bożym planie funkcje – ze szkodą dla rodziny i społeczeństwa.

Diecezja sosnowiecka należy do metropolii częstochowskiej i jest jedną najmłodszych w Polsce – należy do grupy diecezji ustanowionych w 1992 r. przez papieża Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. To również jedna z najmniejszych terytorialnie diecezji. Liczy blisko 750 tys. wiernych, którzy należą do 161 parafii.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close