reklama
Artykuł SponsorowanyKategorieZdrowie

Okulista – czym się zajmuje i jak wygląda badanie okulistyczne?

reklama

Z roku na rok coraz częściej słyszy się o narastających wadach wzroku szczególnie w krajach wysokorozwiniętych. Rozwijająca się technologia, która sprawiła, że wiele osób pracuje przed ekranami komputerów, ma ogromny wpływ na problemy ze wzrokiem. Na pogorszenie stanu wzroku wpływają również uwarunkowania genetyczne oraz niewłaściwa higiena oczu i dieta. Bagatelizowanie problemów, które wpływają na zmysł wzroku, prowadzi do wielu poważnych chorób, w tym również do ślepoty. Z pomocą przychodzi okulista. Kto to taki?

 

Kim jest okulista?

Okulista to lekarz, który ukończył studia medyczne na specjalizacji medycznej z zakresu okulistyki. Zajmuje się diagnostyką i badaniem schorzeń oraz chorób związanych z narządem wzroku. Przeprowadza zabiegi chirurgiczne na oku, dobiera odpowiednie leki i wydaje recepty. Jest to lekarz pierwszego kontaktu. Dlatego jeśli towarzyszą Ci dolegliwości związane ze wzrokiem, warto udać się do specjalisty, jakim jest np. okulista Chorzów.

Okulista na badaniach sprawdza między innymi ostrość Twojego wzroku. (fot. mat. partnera)
Okulista na badaniach sprawdza między innymi ostrość Twojego wzroku. (fot. mat. partnera)

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Wizyta u okulisty może trwać od 10 do 30 min. Na początku lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski, w którym zapyta Cię o podstawowe rzeczy takie jak wiek, choroby przewlekłe, przyjmowane leki czy przebyte operacje. Jednym z ważniejszych pytań jest również te o stan narządu wzroku Twojej rodziny. Na tej podstawie lekarz może stwierdzić uwarunkowania genetyczne do chorób oczu takich jak zwyrodnienie plamki żółtej AMD. Pamiętaj, aby podczas takiego wywiadu odpowiadać szczerze. To ułatwia okuliście przeprowadzanie odpowiednich badań i postawienie diagnozy.

reklama

Po przeprowadzonym wywiadzie okulista będzie chciał sprawdzić ostrość Twojego widzenia. W tym celu Twoim zadaniem będzie odczytywanie liter lub cyfr z  tablicy Snellena. Ich wielkość maleje wraz z kolejnym rzędem. Z takim badaniem mogłeś/aś spotkać się np. w szkole albo podczas badań do pracy. Jest to jedno z najpopularniejszych badań przeprowadzanych przez okulistów.

Następnie lekarz wykona badanie dna oka. Po co okulista zakrapla oczy przed badaniem? Krople, które zawierają atropinę, pozwalają rozszerzyć źrenicę, co pozwala okuliście na dokładne obejrzenie oczu. Takie badanie umożliwia wczesne wykrycie wielu chorób.

Warto pamiętać, że po kroplach trzeba odczekać pewien czas, ponieważ powodują one upośledzenie widzenia. Nie trwa to jednak długo, bo zaledwie kilka godzin, więc nie ma się czego obawiać. Po wyjściu na zewnątrz warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, ponieważ może występować nadwrażliwość na światło. Nie wolno prowadzić również pojazdów mechanicznych, dlatego na wizytę u okulisty warto wybrać się autobusem lub z osobą towarzyszącą.

Okulista w Chorzowie zapewnia pełen komfort podczas badania. (fot. mat. partnera)
Okulista w Chorzowie zapewnia pełen komfort podczas badania. (fot. mat. partnera)

Kiedy odwiedzić okulistę?

Okulistę warto odwiedzać regularnie, by kontrolować stan własnego zdrowia. Zaleca się, by osoby dorosłe chodziły na kontrolę raz na 2-3 lata. Po 40 roku życia zalecane jest to, by odbywać wizyty co najmniej raz w roku. Starzenie się organizmu przyczynia się do powstawania chorób oczu takich jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) lub nadwzroczność.

O wizycie u okulisty warto pomyśleć również wtedy, gdy na co dzień dokuczają Ci takie dolegliwości jak nieostre widzenie, dyskomfort w okolicach oczu taki jak np. łzawienie lub swędzenie, silne bóle głowy czy plamki i mroczki przed oczami.

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button