RegionWiadomość dnia

Petycję przeciwko podwyżce cen biletów KZK GOP poparło już ponad 2 tys. osób

Ceny wciąż jeszcze zeszłoroczne, jednak na tyle wygórowane, że kolejna podwyżka, jak zgodnie mówią pasażerowie, to już przesada. – Przejazd z Będzina do Katowic to jest 10 złotych z rodziną w jedną stronę, a w drugą drugie tyle. To jest dużo – stwierdza Daniel Muszyński, pasażer z Będzina.

Tak dużo, że już teraz część pasażerów wybiera inne niż autobusy KZK GOP środki komunikacji. Coraz częściej przesiadają się do prywatnych busów. Te, jak się okazuje, są nie tylko tańsze. – Są wygodniejsze i szybsze. Bez opóźnień, bez komplikacji, bez niczego – podkreśla Lech Sarowski, podróżuje busami.

Tylko od wczoraj pod petycją przeciwko planowanym podwyżkom cen biletów podpisało się ponad 2000 osób. Ta kolejna zmiana na niekorzyść pasażerów, jak tłumaczą w KZK GOP, to tylko jedna strona medalu. Druga, dla nich korzystniejsza, wiąże się z wprowadzeniem tańszych biletów elektronicznych w ramach Śląskiej Karty Usług Publicznych. – Jest to taryfa niewątpliwie bardziej elastyczna i umożliwiająca dostosowanie konkretnego biletu do realnych i indywidualnych potrzeb. Niewątpliwie zaletą tej propozycji jest to, że znalazło się tam kilkanaście biletów, które są tańsze – podkreśla Anna Koteras, rzecznik KZK GOP. Te tradycyjne jednak podrożeją. Dotyczy to zarówno biletów jednorazowych i okresowych. Ceny tych pierwszych wzrosną o 20 groszy. Najtańszy bilet elektroniczny będzie kosztował 2 złote i 40 groszy, aż o 60 groszy mniej od najtańszego papierowego.

Bilety KZK GOP już teraz są jednymi z najdroższych w kraju. Kolejna podwyżka, jak mówi ekonomista, będzie niekorzystna nie tylko dla pasażerów, ale i samego Związku. – Albo tych cen nie podnosić albo nawet je obniżyć i wtedy zwiększyć sobie liczbę klientów, a napływ klientów może koszty zneutralizować. Nie bardzo rozumiem, dlaczego koszty na Śląsku miałyby być wyższe niż w Warszawie – stwierdza dr Krzysztof Koj, ekonomista, Wyższa Szkoła Bankowa. I tym samym przyczynić się do tego, że zamiast komunikacją publiczną bardziej opłacalna będzie podróż własnym samochodem.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close