Kraj

Plaża w Świnoujściu znów z Błękitną Flagą

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce, które nieprzerwanie, po raz czwarty z rzędu, może poszczycić się przyznaniem międzynarodowego znaku Błękitnej Flagi.

Rok 2009 jest dla miasta rokiem wyjątkowym, ponieważ Błękitna Flaga zawisła nie tylko nad uznamską plażą, ale także nad świnoujską mariną.

Oprócz plaży w Świnoujściu Błękitne Flagi otrzymało w tym roku także sześć innych plaż – wszystkie w Zachodniopomorskiem: w Pogorzelicy, Pustkowie, Pobierowie, Mrzeżynie oraz plaża zachodnia w Kołobrzegu. Mariny uhonorowane tym wyróżnieniem to świnoujska, gdańska, w Szczecinie marina PTTK oraz marina w Gdyni.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Błękitną Flagę przyznaje się od ponad 20 lat.

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe, złożone z upoważnionych przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Klubu Ekologicznego, Związku Miast i Gmin Morskich.

Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

W Polsce w sezonie letnim 2005, po raz pierwszy, międzynarodowym znakiem Błękitnej Flagi wyróżniono 6 obiektów: 5 kąpielisk (Krynica Morska, Sopot, Gdynia, Mrzeżyno i Pobierowo) oraz Port Jachtowy w Łebie. Ponadto, w pilotażu Programu Błękitna Flaga, w roku 2005, wzięło udział 8 kąpielisk (Świnoujście, Ustronie Morskie, Darłowo, Dąbki, Ustka, Gdańsk, Stegna i Sztutowo) oraz 2 mariny (Gdańsk i Gdynia). W roku 2006, w Polsce zawisły one tylko w Świnoujściu i Gdańsku. Rok później uhonorowane zostały kąpieliska w Krynicy Morskiej, Ustroniu Morskim, Sztutowie, Kątach Rybackich, Mrzeżynie, Pogorzelicy, Pobierowie i Świnoujściu, a w roku 2008 wyróżnione zostały jedynie Świnoujście, Pobierowo i Pogorzelica.

Plaża ze znakiem Błękitnej Flagi nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, teren kąpieliska musi być utrzymywany w czystości, powinny być tam kosze na śmieci i pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Warunkiem przyznania znaku są także toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Na plażę z Błękitną Flagą nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być także strzeżone oraz wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close