reklama
Artykuł SponsorowanyKrajKultura i rozrywka

Płyta gazowa: szklana czy inox – co lepsze?

reklama

Wielu z nas wciąż docenia gazowe płyty grzewcze i, nawet gdy decyduje się na remont w kuchni, pomimo dostępności nowocześniejszych rozwiązań, nie rezygnuje z kuchenki na gaz. Poszczególne płyty gazowe różnią  się jednak materiałem, z którego zostały wykonane. Lepiej wybrać szklaną czy stalową płytę gazową? Które rozwiązanie będzie dla nas lepsze?

 

Kuchenki gazowe do zabudowy w blacie mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej klasyczna płyta grzewcza to płyta emaliowana. Ta świetnie sprawdzi się do aranżacji w stylu retro czy rustykalnym. Kiedy jednak nasza kuchnia ma mieć nieco bardziej nowoczesny charakter, dobrym wyborem będzie płyta ze stali lub szklana. Która będzie lepsza dla kogo? Sprawdziliśmy opinie użytkowników obu modeli i zebraliśmy ich wszystkie plusy i minusy.

Płyta gazowa: szklana czy inox – co lepsze? (foto: artykuł partnera)
Płyta gazowa: szklana czy inox – co lepsze? (foto: artykuł partnera)

Płyta gazowa ze stali nierdzewnej – zalety i wady

Stal nierdzewna świetnie wpisuje się w tradycyjne i nowoczesne wnętrza. Jest też materiałem, który idealnie nadaje się do kuchni. Dzięki temu że nie ulega korozji, jest trwała, ale też w pełni bezpieczna w kontakcie z żywnością. Płyta ze stali szlachetnej jest też łatwa w utrzymaniu czystości, szczególnie w zestawieniu z kuchenką emaliowaną czy nawet i ceramiczną. Nie musimy zbytnio obawiać się o jej porysowanie, gdyż stal jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia. Oznacza to, że będzie cechować długą żywotnością. Za jej wadę możemy uznać to, że właściwie nie mamy tu wyboru jeżeli chodzi o kolor płyty. Wszystkie modele ze stali silą rzeczy mają wykończenie inox.

reklama
Na zdjęciu: Płyta gazowa inox Kernau KGH 7511 TCI X
Na zdjęciu: Płyta gazowa inox Kernau KGH 7511 TCI X

Gaz na szkle – za i przeciw

Szklane płyty gazowe wykonywane są tak naprawdę z dwóch rodzajów materiałów: szkła ceramicznego lub hartowanego. Szkło hartowane jest mnie wytrzymałe, niż ceramiczne, które z kolei wykazuje się większą odpornością na wysokie temperatury. Oznacza to, że w płycie ceramicznej można zastosować palniki o wyższej mocy. Szklana płyta z całą pewnością w kuchni będzie prezentować się znacznie bardziej elegancko, niż stalowa. Tym bardziej że nowoczesne modele coraz częściej można montować na równi z blatem. Zlicowane płyty wyróżnia naprawdę stylowy wygląd. Do tego kuchenki ze szkła występują w różnych kolorach. Do najpopularniejszych należą czarne płyty, ale w sklepach znajdziemy i takie z białym szkłem. To znacznie poszerza nasz możliwości aranżacyjne, jeżeli zależy nam na dopasowaniu designu płyty do wystroju kuchni. Szklane płyty gazowe występują także w wersji bez płomieni. W takich kuchenkach palniki ukryte są pod powierzchnią płyty, dlatego wizualnie są one bardzo podobne do płyt elektrycznych. A czy płyta ze szkła ma jakieś wady? Z pewnością nieco trudniejsza będzie jej pielęgnacja. Jak czyścić szklaną płytę? Musimy obchodzić się z nią delikatnie i pamiętać, że – tak jak i na szybach okiennych – tak i na szklanym blacie płyty łatwo mogą robić się smugi. Na szczęście w wielu sklepach dostaniemy specjalny środek do czyszczenia szklanej płyty gazowej, za sprawą którego utrzymanie jej w czystości stanie się znacznie łatwiejsze.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO
Na zdjęciu: Płyta gazowa do zabudowy Kernua KGH 7533 TCI B
Na zdjęciu: Płyta gazowa do zabudowy Kernua KGH 7533 TCI B

Płyta gazowa: szklana czy inox – jaką wybrać?

Wybierając spomiędzy płyty szklanej i stalowej, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno kwestie praktyczne, jak i estetyczne, to znaczy:

  • styl kuchennej aranżacji – płyty szklane dodadzą mu bardziej eleganckiego charakteru i przyniosą nam większą elastyczność, gdyż to my decydujemy, jaki kolor szklanej płyty ostatecznie będzie lepiej pasować do naszej kuchni. Płyty ze stali nierdzewnej natomiast będą idealnie pasować do innych stalowych sprzętów,
  • łatwość utrzymania w czystości – tu z całą pewnością przewagę mają płyty stalowe, które dodatkowo są bardziej odporne na uszkodzenia.

To nasze upodobania i zwyczaje pozwolą nam zatem rozstrzygnąć, która wersja płyty gazowej będzie dla nas lepsza. Obie wersje znaleźć można w sklepie internetowym kernau.com

foto: płyta gazowa do zabudowy (materiał partnera)
foto: płyta gazowa do zabudowy (materiał partnera)

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button