Kultura i rozrywkaRegion

Podatek od darowizny – kiedy musisz zapłacić?

Dostałeś w prezencie od rodziców sporą sumę pieniędzy? A może dziadkowie przepisali na Ciebie mieszkanie? Czy wiesz, że w każdej z tych sytuacji masz obowiązek zgłosić darowiznę, a w niektórych nawet zapłacić od niej podatek? Sprawdź, jaka jest jego wysokość i kogo dotyczą zwolnienia od podatku.

Na czym polega darowizna?

Darowizna to przekazanie pieniędzy bądź przedmiotów innej osobie, przy czym nie musi być ona spokrewniona z darczyńcą. Darowizną może być również przeniesienie praw na inny podmiot. Podstawową cechę darowizny stanowi bezpłatność świadczenia. Obdarowany nie płaci zatem za otrzymane świadczenie. W większości przypadków, darowizna wiąże się z koniecznością opłacenia podatku. Co istotne, uiścić go powinna osoba obdarowana.

Darowizna – zwolnienie od podatku

W szczególnych sytuacjach możesz zostać zwolniony z obowiązku płacenia podatku od darowizny. Znaczenie będzie mieć przede wszystkim wartość darowizny i stopień pokrewieństwa z darczyńcą. Co na ten temat mówią przepisy? Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn wskazuje, że maksymalna kwota darowizny, która nie podlega opodatkowaniu, wynosi odpowiednio:

  • 4902 zł dla osób, które należą do III grupy podatkowej,
  • 7276 zł dla osób z II grupy podatkowej,
  • 9637 zł dla osób, które zaliczają się do I grupy podatkowej.

Jak zatem widzisz, w przypadku darowizny na kwotę wyższą niż 9637 złotych musisz zapłacić podatek od darowizny. Co jednak oznaczają kolejne grupy podatkowe? Kto do nich należy? Przynależność do konkretnej grupy podatkowej uwarunkowana jest stopniem pokrewieństwa. W pierwszej grupie znajduje się najbliższa rodzina, tj.: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, synowa, zięć.

Druga grupa podatkowa to zaś: zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków. W III grupie podatkowej znajdują się zaś pozostałe osoby.

Grupa 0 – czyli kiedy nie musisz płacić podatku od darowizny?

W ramach pierwszej grupy podatkowej wyróżnia się tzw. grupę 0. Zalicza się do niej m.in. rodziców, dziadków, małżonka, rodzeństwo, dzieci czy wnuki. W przypadku darowizny ten rodzaj pokrewieństwa ma duże znaczenie, ponieważ osoby należące do grupy 0 są zwolnione z obowiązku płacenia podatku od darowizny i to niezależnie od jej kwoty. Nadal konieczne jest jednak zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. W jaki sposób to zrobić? Obowiązek zgłoszenia powstaje, gdy kwota przekracza 9637 zł. Trzeba to zrobić na druku SD-Z2.

Ile wynosi podatek od darowizny?

Brak zgłoszenia darowizny będzie wiązał się z jej opodatkowaniem na zasadach ogólnych. Im wyższa kwota darowizny, tym wyższy podatek. Warto sprawdzić to na I grupie podatkowej.
Dla kwot od 9 637 zł do 10 278 zł stawka podatkowa wynosi 3%.

Jeśli darowizna mieści się w kwocie od 10 279 zł do 20 556 zł, to podatek wynosi 308,30 zł plus 5% od nadwyżki od kwoty 10 279 zł. W przypadku, gdy darowizna przekracza sumę 20 556 zł, podatek wyniesie 822,20 zł plus 7% od nadwyżki ponad 20 556 zł. Jak zatem widać sumy te mogą być wysokie, a w przypadku drugiej i trzeciej grupy podatkowej wynoszą jeszcze więcej. Ile dokładnie?

W przypadku II grupy podatkowej podatek od darowizny wynosi 7% dla sumy do 10 278 zł,
W przypadku kwoty od 10 278 zł do 20 556 zł, podatek wynosi 719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł, a dla sumy powyżej 20 556 zł – 1 644 zł 50 gr i 12 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł.ł

Jeszcze inne stawki obowiązują w III grupie podatkowej:
Podatek od darowizny wynosi w tym przypadku 12% dla sumy do 10 278 zł.
1 233 zł 40 gr i 16 proc. od nadwyżki ponad 10 278 zł w przypadku kwoty od 10 278 zł do 20 556 zł oraz 2 877 zł 90 gr i 20 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł dla kwoty powyżej 20 556 zł.

Darowiznę musisz zgłosić na na specjalnym formularzu SD-Z2. Dołącz do niego dowód jej otrzymania, np. wydruk z wyciągu bankowego.

 

źródło: artykuł partnera

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close