reklama
Artykuł SponsorowanyKrajSport

Podróże rowerowe największą pasją – jak przygotować się do pierwszej dłuższej wyprawy?

reklama

Podróż rowerem z miasta do miasta, z kraju do kraju, przez Europę, a nawet po świecie to marzenie każdego rowerzysty. Jednak wyruszenie w taką podróż wymaga przygotowania.  Oto kilka wskazówek, jak dobrze przygotować się do pierwszej dłuższej eskapady rowerowej.

 

Podróż rowerem z miasta do miasta, z kraju do kraju, przez Europę, a nawet po świecie to marzenie każdego rowerzysty. Przygoda, bliskość natury, nowe znajomości … Jest tyle pięknych rzeczy do przeżycia! Jednak wyruszenie w taką podróż wymaga przygotowania. Dla rowerzysty konieczne jest przygotowanie fizyczne i psychiczne, jak również odpowiednie dopasowanie trasy i zebranie sprzętu. Oto kilka wskazówek, jak dobrze przygotować się do pierwszej dłuższej eskapady rowerowej.

Przygotowanie rowerzysty

Na wycieczce rowerowej to Ty jesteś główną siłą napędową. Dlatego, aby przygoda była rozrywką, a nie męką, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne. Nie zaleca się wybierania się na kilkudniową wycieczkę, jeśli nie jeździmy na rowerze od dłuższego czasu lub nie mamy za sobą średnio długich przejażdżek, lub tras. Jeśli wybierasz się na ambitną wyprawę, warto skorzystać z porady lekarza, aby określić swoje możliwości i ograniczenia.

reklama

Odnaleźć swój rytm pedałowania

Znalezienie swojego najlepszego rytmu pedałowania może być kluczem do płynnej jazdy na rowerze. Wygodne i płynne pedałowanie pozwoli Ci nie obciążać zbytnio organizmu, a tym samym ograniczy zmęczenie i ból fizyczny. Pozwoli Ci to osiągnąć cel bez większych trudności. Nie szczędź czasu na znalezienie tempa, w którym czujesz się komfortowo, a przede wszystkim nie daj się podporządkować innym rowerzystom. Zawsze jedź w tempie, które najbardziej Ci odpowiada – turystyka rowerowa to nie wyścig!

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Grunt to wytrzymałość

Kluczem do sukcesu w jeździe na rowerze jest wytrzymałość. Nie ma prostej recepty na poprawę wytrzymałości: liczy się jedynie konsekwencja w przygotowaniach i w sposobie pedałowania.

Słuchać ciała

Aby znaleźć swoją idealną prędkość, ważne jest również, aby słuchać swojego ciała. Na początku będziesz odczuwać lekkie bóle i dolegliwości. Będą one stopniowo zanikać wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami. Zrelaksuj się i ciesz się pedałowaniem.

Zadbaj o swoje ramiona, kark, plecy i wybieraj wygodne pozycje. Jeśli nie czujesz się komfortowo, możesz stopniowo zmieniać swoją pozycję na rowerze. W tym celu można zmieniać kierownice, a nawet używać uchwytów na dłonie, aby zmienić ich ułożenie podczas pokonywania trasy. Jeśli chodzi o siodełko, zawsze zaleca się stosowanie siodełek wysokiej jakości, które dopasowują się do kształtu ciała i zapobiegają uciskom.

Nie bój się planować

Wybierając cel podróży, kieruj się nie ambicją a rozsądkiem. Najpierw weź pod uwagę swoje możliwości fizyczne, a dopiero później inne kryteria: rodzaj trasy (szosa lub MTB), interesujące miejsca, pożądane krajobrazy.

Zbierz informacje o trasie, którą chcesz pokonać. Korzystaj z przewodników książkowych oraz internetowych. Poproś o radę rowerzystów, którzy już ją pokonali. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób, aby upewnić się, że nie napotkasz żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Skompletuj odpowiedni sprzęt

Każda dłuższa wyprawa rowerowa będzie wymagała zakupu odpowiednich specjalistycznych akcesoriów, począwszy od sakiew, czołówek, odzieży rowerowej, a skończywszy na zapasowych częściach do samego roweru.

Podróże rowerowe największą pasją – jak przygotować się do pierwszej dłuższej wyprawy? (fot.: materiał partnera)
Podróże rowerowe największą pasją – jak przygotować się do pierwszej dłuższej wyprawy? (fot.: materiał partnera)

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego roweru, warto zająć się tą kwestią odpowiednio wcześniej tak, by dobrze poznać swój sprzęt przed debiutem na dłuższych przebiegach. Wcześniejsze zaplanowanie zakupu, pozwoli Ci również skorzystać z korzystnych wyprzedaży akcesoriów rowerowych.

Spakuj się z głową

Same akcesoria nie wystarczą. Grunt to dobry system ich pakowania. Pakując się na wyprawę, pamiętaj, że:

  • każdy dodatkowy kilogram, który przewozisz, oznacza większy wysiłek przy przemieszczaniu roweru i mniej miejsca na niezbędne rzeczy,
  • wyjazd weekendowy to nie to samo co wyjazd trwający kilka tygodni,
  • podróżując zimą, zawsze będziesz miał przy sobie większy ciężar niż latem,
  • twój styl podróżowania będzie miał wpływ na ilość potrzebnego Ci bagażu. Im bardziej jesteś samowystarczalny, tym więcej rzeczy będziesz miał przy sobie, ale też możesz liczyć na jeszcze większą przygodę.

Najważniejsza rada

Jeśli odpowiednio przygotowałeś się do wyprawy i chcesz wyruszyć na prawdziwą rowerową przygodę, po prostu… wsiądź na rower. Każdy kilometr pokonywany w drodze do celu będzie okazją, by zmierzyć się ze samym sobą, sprostać własnym celom i zwyczajnie: poznać świat.

 

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button