RegionWiadomość dnia

Podwodne zgłębianie huty – katowicka historia uwięziona pod wodą

O kilka kroków bliżej są historycy do dokładnego poznania historii Huty „Ida” w Katowicach-Panewnikach. Dziś, w kanałach byłej huty, pracowali nurkowie.

 

Dosyć mało informacji jest o tej hucie – tak naprawdę dysponujemy 4 kreskami na mapie. Nie wiemy ani jak głęboko , ani w jakich kierunkach się to rozchodzi – mówił przed zanurkowaniem Adam Pawlik.

Miejsce, w którym nurkowali, ponad 100 lat temu było dokładnie pod olbrzymim piecem Huty „Ida”. Specjalnymi kanałami tłoczona była do niego woda.

Jedyne czym dysponowała ekipa nurków przed podziemnym pływaniem to dosłownie kilka stron starej dokumentacji.

Głęboki nur w historię Katowic okazał się jednak bardzo kłopotliwy. Przed laty ktoś prawdopodobnie celowo zasypał kanał.
Chcieliśmy to zrobić dla Śląska, dla nas! Z Adamem lubimy takie wyzwania , żeby pokazać coś co oczywiście jest związane z nurkowaniem, bo dla mnie to nie była by frajda gdyby to było nie zalane. – opowiada Dariusz de Lorm z Centrum Nurkowego „Anaconda”.

Huta Ida została wybudowana w połowie dziewiętnastego wieku na cześć zmarłej żony księcia pszczyńskiego. Ogromne piece, maszynownie i baterie koksownicze stały tuż przy Kłodnicy w katowickich Panewnikach. Po niespełna 50 latach działalności hutę zrównano z ziemią.

Być może jest to związane z wyczerpaniem się źródeł dostępności do rud, które miały się tutaj znajdować a były potrzebne jako element wsadowy do tych wielkich pieców. – podejrzewa historyk Dariusz Walerjański.

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close