RegionWiadomość dnia

Powrót do przeszłości. Mysłowickie kino Znicz odzyska dawny blask!

To może być prawdziwy kinowy powrót do przeszłości.Oprócz jakiś tam drobnych zmian kosmetycznych, aparatura została tutaj niezmieniona – mówi Jan Zięba, kinooperator w byłym kinie „Znicz”. Choć przez ostatnie lata zmieniony został charakter tego miejsca i dziś mieści się tu Mysłowicki Ośrodek Kultury, szansa na powrót filmów do kina „Znicz” istnieje. – Osoby przychodzące tutaj nie tylko zobaczyłyby seans filmowy, siedziałyby w siedzeniach z ubiegłego wieku, ale również usłyszałby ciekawą opowieść o historii kina – mówi Michał Skiba, Mysłowicki Ośrodek Kultury.

Historię prosto z ust kinooperatora Jana Zięby, który to – ponad 50-letnie już miejsce – pamięta jeszcze jako dziecko. Dziś pan Jan głównie pilnuje obszernej kolekcji starych filmów. Aby je wyświetlać szerszej publiczności potrzebny jest remont. Urząd miasta złożył już wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie dotacji. Do wymiany jest tu m.in. sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy, kurtyna oraz ogrzewanie. – Myślę, że te wszystkie zabiegi pozwolą na nowo tchnąć życie w to kultowe niegdyś kino – stwierdza Kamila Szal, Urząd Miasta w Mysłowicach.

Koszt remontu – w sumie około miliona złotych. Jak pokazuje przykład podobnego kina w Będzinie, taki wydatek może się opłacać. Teraz można tu podziwiać głównie głośne nazwiska sceny filmowej. Chętnych nie brakuje. Z jednej strony przychodzą z sentymentu, z drugiej, bo po prostu szukają dobrych filmów. – Sprawdza się dlatego, że dużo starszych osób tu przychodzi i ostatnio nawet  coraz częściej pytają się o Będziński Klub Filmowy – mówi Lucyna Czajka, kino „Nowość”.

Mysłowickie kino „Znicz” gotowe ma być jeszcze w listopadzie tego roku. Jeśli oczywiście znajdą się pieniądze na jego remont.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close